W miniony weekend straż pożarna powiatu suskiego miała ręce pełne pracy. W okresie od 18:00 - 2 grudnia 2022r. do 6:00 - 5 grudnia 2022r. straż pożarna odnotowała 12 interwencji w tym 7 pożarów oraz 5 miejscowych zagrożeń.
Najważniejsze to:
- 3 grudnia 2022r. około godziny 05:00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Stryszawa doszło do pożaru budynku mieszkalnego drewnianego. Budynek jest w trakcie budowy. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG Sucha Beskidzka, OSP Stryszawa, OSP Kuków, OSP Kurów, OSP Targoszów, OSP Lachowice, OSP Hucisko, OSP Zawoja Centrum oraz OSP Sucha Beskidzka-Miasto. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali budynek drewniany cały objęty ogniem. Brak osób poszkodowanych. Strażacy przystąpili go gaszenia pożaru. Zorganizowano zaopatrzenie wodne systemem mieszanym na bazie pobliskiego potoku oraz dowożenia z hydrantu oddalonego o ok. 2 km. Oświetlono miejsca zdarzenia. Po opanowaniu ognia przystąpiono do prac rozbiórkowych połaci dachu z drabin przystawnych celem dotarcia do zarzewi ognia i oddymienia wnętrza budynku. W działaniach udział brało 14 zastępów 74 strażaków. Działania trwały 5 godzin.
- 3 grudnia 2022r. około godziny 08:30 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Osielec doszło do pożaru sadzy w budynku mieszkalnym. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z OSP Osielec, OSP Osielec Górny. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym. Brak osób poszkodowanych. Strażacy wygasili piec, pożar sadzy stłumiono prądem gaśniczym z gaśnicy proszkowej. Następnie komin przeczyszczono, a tlącą sadzę wyniesiono i ugaszono na zewnątrz. W działaniach udział brały 3 zastępy 16 strażaków.
- 3 grudnia 2022r. około godziny 11:50 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Zawoja doszło do pożaru sadzy w budynku mieszkalnym. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG Sucha Beskidzka oraz OSP Zawoja Centrum. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym. Brak osób poszkodowanych. Strażacy zabezpieczeni w szelki przeczyścili komin, a tlącą sadzę wyniesiono i ugaszono na zewnątrz. W działaniach udział brały 2 zastępy 9 strażaków.
- 3 grudnia 2022r. około godziny 16:10 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Białka na DK 28 doszło do nie groźniej kolizji samochodu osobowego z latarnią. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG Sucha Beskidzka oraz OSP Białka. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Na miejsce wezwano pogotowie energetyczne, które usunęło uszkodzoną latarnię. W działaniach udział brały 3 zastępy 13 strażaków.
- 3 grudnia 2022r. około godziny 20:50 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Jordanów doszło do pożaru dachu budynku produkcyjnego. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG Sucha Beskidzka, JRG Rabka Zdrój, OSP Jordanów, OSP Bystra Podhalańska, OSP Osielec, OSP Osielec Górny, OSP Toporzysko, OSP Naprawa. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali palący się pył drzewny w przewodzie wentylacyjnym maszyny. Brak osób poszkodowanych. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, oddymiono pomieszczenie za pomocą agregatu oddymiającego. Gaśnicą proszkową przygaszono palący się wentylator nad maszyną. Następnie podano jeden prąd gaśniczy z dachu bezpośrednio do rury wentylatora. W dalszej kolejności rozkręcono przewód wentylacyjny i dogaszono pozostałości palącego się pyłu. W działaniach udział brało 10 zastępów 54 strażaków. Działania trwały 2 godziny.
- 3 grudnia 2022r. około godziny 22:50 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Łętownia samochód osobowy wpadł w poślizg i wypadł z drogi. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG Sucha Beskidzka oraz OSP Jordanów. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej. Następnie przekazano poszkodowaną przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W działaniach udział brały 2 zastępy 10 strażaków.
- 4 grudnia 2022r. około godziny 02:56 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Skawica doszło do pożaru budynku mieszkalnego drewnianego. Brak osób poszkodowanych. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG Sucha Beskidzka, OSP Skawica Centrum, OSP Skawica Sucha Góra, OSP Zawoja Dolna, OSP Zawoja Centrum. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali palącą się ścianę budynku drewnianego między piecem (kominkiem) a kominem. Osób poszkodowanych brak. Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia. Podano jeden prąd gaśniczy z gaśnicy proszkowej w miejsce, z którego wydostawał się dym i widać było płomienie. Mieszkańcy opuścili budynek. Sprawdzono kamerą termowizyjną ścianę w okolicy kominka. Podjęto decyzję o rozbiórce ściany wraz z kominkiem zamontowanym na stałe. Po rozebraniu konstrukcji dogaszono zarzewia ognia wodą. W działaniach udział brało 5 zastępy 26 strażaków.
W związku z dużą liczbą pożarów sadzy w przewodzie dymnym strażacy apelują o regularne czyszczenie i przeglądy instalacji dymowej (kominowej) w budynkach jednorodzinnych.
W związku z powyższym strażacy proszą o zachowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa pożarowego podczas eksploatacji urządzeń grzewczych, przewodów kominowych, których to zły stan techniczny, niewłaściwe podłączenie przewodów lub nie usuwanie z nich zanieczyszczeń staje się przyczyną większości pożarów. Przypominamy w tym miejscu o obowiązku dokonania przez mistrza kominiarskiego rocznej kontroli ich stanu technicznego. Stosowanie różnego rodzaju grzejników, dogrzewających pomieszczenia, które to pozostawione bez dozoru w bliskiej odległości od materiałów palnych, najczęściej będącymi wyposażeniem mieszkań mogą doprowadzić do powstania pożaru. Do częstych przyczyn powstania pożaru zaliczyć należy również zwarcie w instalacji elektrycznej, spowodowane przeciążeniem w wyniku podłączenia dodatkowych urządzeń grzewczych. Pragniemy również przypomnieć, iż w celu uniknięcia pożaru w wyniku wypadnięcia żaru z paleniska pieca - kominka należy zapewnić niepalne podłoże pod drzwiczkami piecowymi np. blacha, płytki ceramiczne. Wyposażając obiekty w kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym należy pamiętać o spełnieniu wymagań budowlanych, podłączenia ich do samodzielnego przewodu dymowego, zapewnieniu właściwej wentylacji pomieszczenia.
Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- - raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
- - raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
- - raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).
Strażacy zachęcają mieszkańców naszego powiatu do zakupu i uruchomienia we własnym domu czujki dymu oraz tlenku węgla. Taka czujka bardzo szybko wychwyci i zaalarmuje mieszkańców o zagrożeniu, czy to ze strony dymu czy też ze strony tlenku węgla. Czujkę dymu dodatkowo można zamontować na poddaszu, gdzie pożar jest zauważany dopiero w fazie rozwiniętej, a zauważony dużo wcześniej pozwala strażakom uratować znaczne więcej mienia, niż w przypadku pożaru rozwiniętego.