Samorząd Suchej Beskidzkiej od lat prowadzi sukcesywnie działania, których celem jest dynamiczny, ale zarazem stabilny i trwały rozwój miasta. Potwierdzeniem faktu, że obrany kierunek jest słuszny, a podejmowane kroki skuteczne są wyniki corocznego „Rankingu Zrównoważonego Rozwoju”, opracowywanego przez Politechnikę Warszawską przy współpracy z Sejmową Komisją Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska". 7 listopada podczas konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego” w Sejmie RP uroczyście ogłoszono wyniki jego tegorocznej edycji. Kolejny rok z rzędu Sucha Beskidzka została sklasyfikowana w czołówce samorządów w Polsce. Wyróżnienie odebrał Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.
Ranking obejmuje wszystkie polskie miasta i gminy, łącznie 2479 jednostek samorządu terytorialnego, a materiałem źródłowym oceny są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego z tzw. Banku Danych Lokalnych, uwzględniające 15 wskaźników z trzech zasadniczych obszarów rozwoju jednostek samorządowych: gospodarczego, społecznego oraz ochrony środowiska. Oceny dokonuje niezależny zespół ekspertów bez jakiegokolwiek udziału samorządów oddzielnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich. Wyniki odzwierciedlają w sposób wiarygodny i przekrojowy rozwój gmin i wskazują liderów. Przy opracowywaniu zestawienia, które powstało pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka były brane pod uwagę m.in. takie wskaźniki jak: wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, procentowa wysokość dochodów własnych w budżecie gminy, liczba miejsc pracy na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców. Ponadto analizie poddano napływ i odpływ ludności, procent ludności objętej usługami wodociągowymi, kanalizacyjnymi oraz oczyszczalni ścieków. Zestawienie jest prezentacją dynamiki rozwoju miast i gmin w Polsce oraz analizą głównych czynników, które mają na to największy wpływ.
Mnogość kryteriów branych pod uwagę powoduje, że w rankingu najwyższe miejsca zajmują gminy, w których działania nie są nastawione na krótkotrwały efekt w jednej dziedzinie życia, lecz są długofalowe i nakierowane na różne aspekty. Konsekwencja i skuteczność jaką wykazuje się suski samorząd sprawiają, że nasze miasto od dziesięciu lat klasyfikowane jest w pierwszej dziesiątce najlepiej rozwijających się miast w kraju. W tegorocznym zestawieniu, w którym brano pod uwagę dane za 2021 rok, ponownie uzyskało bardzo wysokie wskaźniki we wszystkich analizowanych obszarach, zajmując ósme miejsce w kategorii gmin miejskich.
Warto podkreślić, że spośród 185 gmin województwa małopolskiego, tylko cztery (w tym Kraków) znalazły się w pierwszych dziesiątkach poszczególnych kategorii.
Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 10 czołowych samorządów w kategorii gmin miejskich:
1. Karpacz
2. Złotów
3. Krynica Morska
4. Wysokie Mazowieckie
5. Ustka
6. Limanowa
7. Węgrów
8. Sucha Beskidzka
9. Mielec
10. Łeba