Małopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki były okazją do ogłoszenia zwycięzców i wyróżnionych w tegorocznym Konkursie Turystyczne Skarby Małopolski. Uroczysta gala odbyła się w piątek 28 października 2022 r. w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Podczas wydarzenia wręczono również dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego dla osób szczególnie zaangażowanych w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim. Statuetki, dyplomy i gratulacje przekazali laureatom i wyróżnionym: Iwona Gibas z zarządu województwa, Wojciech Skruch - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Grzegorz Biedroń - radny województwa, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Kosowski - radny województwa, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki SWM oraz radna województwa Anna Mikosz.
Konkurs Turystyczne Skarby Małopolski organizowany był przez Województwo Małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną po raz czwarty. Do Konkursu można było zgłaszać miejscowości, gminy, szlaki, wydarzenia, atrakcje turystyczne, obiekty, inne podmioty związane z rynkiem turystycznym z terenu Województwa Małopolskiego w sześciu kategoriach konkursowych: Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna, Najciekawszy szlak turystyczny, Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne, Unikatowa atrakcja turystyczna, Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury, W gościnie – oferta kulinarna.
-Głównym celem konkursu jest działanie na rzecz promocji oferty turystycznej regionu, pokazanie szerokiej grupie odbiorców jak wiele ciekawych i niezwykłych miejsc mogą odkryć w Małopolsce. Szczególnie wartościowe jest to, że większość nagrodzonych atrakcji i obiektów położona jest poza głównym szlakiem i próżno szukać ich na pierwszych stronach popularnych przewodników. Dzięki wygranej w konkursie mogą liczyć na promocję, a co za tym idzie większą liczbę gości i wyższe dochody. Bardzo się cieszę, że dzięki organizacji konkursu pośrednio wspieramy branżę turystyczną, która odbudowuję się po trudnym okresie pandemii. Laureaci oraz wyróżnieni w każdej kategorii konkursowej zostaną bohaterami kampanii promocyjnej realizowanej przez Województwo Małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną. Ponadto, laureat w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna" otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 zł – mówi Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Konkurs składał się tradycyjnie z trzech etapów. W pierwszym etapie plebiscytu każdy miał prawo zgłosić swojego faworyta, dzieląc się wrażeniami z wizyt w ulubionych zakątkach regionu, miejscach, które na długo pozostają w pamięci, gościnnych progach gospodarstw, hoteli i pensjonatów oraz karczmach i restauracjach serwujących lokalne przysmaki. Kolejny etap to głosowanie za pośrednictwem platformy internetowej gdzie każdy mógł oddać głos na swoich wybrańców. Głosowanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ w drugim etapie konkursu liczba osób głosujących wyniosła 10097 natomiast liczba oddanych głosów to 22576. Na koniec Kapituła Konkursu zatwierdziła wynik i podała go do publicznej wiadomości podczas dorocznej gali.
- Konkurs Turystyczne Skarby Małopolski jest szczególny, ponieważ zgłaszanie kandydatów i samo głosowanie ma otwartą formułę. Dzięki temu wszystkie kandydatury są autentycznymi rekomendacjami turystów, którzy swoimi zgłoszeniami, a później głosowaniem, wskazują swoje ulubione miejsca, atrakcje i obiekty innym turystom. Dzięki plebiscytowi tworzy się swoisty przewodnik turystyczny tworzony przez turystów dla turystów. Wszyscy tegoroczni laureaci i wyróżnieni nie znaleźli się w tym gronie przez przypadek. To fantastyczne atrakcje i miejsca, które tworzą ludzie z pasją. To właśnie dzięki nim i ich zaangażowaniu Małopolska jest regionem o tak wysokim potencjale turystycznym – dodaje Iwona Gibas.
A oto lista laureatów i wyróżnionych w plebiscycie Turystyczne Skarby Małopolski:
Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna
- Laureat: Gmina Zator (powiat oświęcimski)
- Wyróżnieni:
Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna (powiat nowosądecki)
Gmina Dobczyce (powiat myślenicki)
Najciekawszy szlak turystyczny
- Laureat: Główny Szlak Beskidzki (odcinek małopolski)
- Wyróżnieni:
Nowosądeckie Szlaki Spacerowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (Ziemia Sądecka)
Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich
Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne
- Laureat: Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST w Tuchowie (powiat tarnowski)
- Wyróżnieni:
Akcja Odkryj Beskid Wyspowy
Strawa pod Kopcem Wandy w Krakowie
Unikatowa atrakcja turystyczna
- Laureat: Energylandia w Zatorze
- Wyróżnieni:
Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie (gmina Andrychów, powiat wadowicki)
Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej (gmina Bystra-Sidzina, powiat suski)
Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury
- Laureat: AgroEKOturystyka „Jeżowa Woda" (gmina Łukowica, powiat limanowski)
- Wyróżnieni:
Agroturystyka "Malowane Wierchy" w Gładyszowie (gmina Uście Gorlickie, powiat gorlicki)
Agroturystyka Siwejka w Ropkach (gmina Uście Gorlickie, powiat gorlicki)
W gościnie – oferta kulinarna
- Laureat: „Jadłodajnia u Stasi” przy ul. Mikołajskiej 16 w Krakowie
- Wyróżnieni:
Molo Restauracja w Osieku (powiat oświęcimski)
Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie (powiat wadowicki)
źródło: UW w Krakowie