W sobotę 14 października strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Suchej Beskidzkiej wzięli udział w „XII mistrzostwach Republiki Słowackiej w uwalnianiu rannych z rozbitych pojazdów”.
O godzinie 10:00 przy centrum wystawienniczym Agrokomplex w Nitrze nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów, w którym uczestniczył między innymi Vendelin Leitner Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Słowacji oraz Komendant Główny Straży Pożarnej Słowacji płk. inż. Pavol Mikulášek. Wśród zaproszonych gości z Polski znaleźli się st. bryg. mgr inż. Mariusz Łaciak zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz bryg. mgr inż. Krzysztof Okrzesik Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej.
W ramach zawodów przygotowane zostały różne scenariusze wypadków drogowych dla poszczególnych drużyn, symulowały one sytuacje porównywane z rzeczywistymi zdarzeniami. Strażacy stosowali różne techniki ratownicze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Wszystkie działania oceniane były przez komisję sędziowską.
Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie reprezentowali strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej w czteroosobowym składzie
Dowódca- asp. mgr Piotr Błachut
Ratownik Medyczny- st.asp. mgr Michał Szwed
Ratownik – mł. asp. Paweł Ceremuga
Ratownik - mł.asp. Robert Bańdura
Scenariusz zadania dla naszej reprezentacji zakładał;
Zderzenie czołowe dwóch samochodów osobowych i motocykla. Samochód w którym znajduje się osoba poszkodowana ( nieprzytomna kobieta z niedrożnymi drogami oddechowymi, uraz głowy oraz otwarte złamanie uda.) dodatkowo opiera się o przydrożne drzewo a z innego pojazdu osuwa się ładunek blokując dostęp od strony bagażnika. Drugi pojazd po zderzeniu ląduje na masce i dachu pojazdu w którym uwięziona jest osoba poszkodowana.
Finalnie strażacy z Suchej Beskidzkiej zajęli trzecie miejsce wśród drużyn zagranicznych oraz czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Warto zaznaczyć iż najszybciej uwolnili poszkodowaną osobę z pojazdu( 16:03), otrzymując 379 punkty.
Udział w zawodach od wielu lat, pozwala na wymianę doświadczeń na poziomie międzynarodowym w zakresie ratownictwa technicznego oraz w szczególności taktyki i techniki stosowanych podczas udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy stosowanej na terenie Słowacji, Czech i Polski.