Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Spotkanie z reżyserem filmu „30 lat wymówek” w Centrum Kultury i Filmu

Dokument o Michale Giercuszkiewiczu - polskim perkusiście bluesowych i rockowych grup muzycznych zagościł na ekranie Centrum Kultury i Filmu w sobotnie popołudnie 24 września. Po projekcji filmu widzowie mieli okazje spotkać się z reżyserem dokumentu Armandem Urbaniakiem.
Film „30 lat wymówek” to historia Michała „Giera” Giercuszkiewicza, mistrza perkusji, artysty znanego z legendarnej grupy „Dżem”, a także zespołów „Kwadrat”, „Bezdomne Psy”, „SBB” i „Krzak”. Bohater dokumentu z powodu uzależnienia od heroiny porzuca rodzinny Śląsk i zaszywa się w Bieszczadach, gdzie żyje… na tratwie własnej konstrukcji. Mimo upływu lat jego bębny i talerze nie zarosły pajęczyną. Poznajemy go w momencie, gdy dostaje propozycję wydania autorskiej płyty od wytwórni Metal Mind Productions. Jest to wznowiona propozycja sprzed 30 lat! Kamera towarzyszy mu w przygotowaniach, ukazując drobiny pustelniczej egzystencji i zapierające dech w piersiach bieszczadzkie krajobrazy.

Światowa premiera dokumentu “30 lat wymówek” miała miejsce w czasie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dzięki współpracy z Krakowską Fundacją Filmową w sobotę 24 września film został wyświetlony również w kinie w Suchej Beskidzkiej w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych tegorocznego festiwalu - projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego, za sprawą którego wybrane, najciekawsze polskie filmy dokumentalne są prezentowane na ekranach 10 małopolskich kin studyjnych.

Po projekcji dokumentu w sali widowiskowej odbyło się kameralne spotkanie z reżyserem filmu Armandem Urbaniakiem, który opowiedział publiczności o kulisach powstawania dokumentu, przybliżając poruszane w filmie wątki z życia „Giera” - głównego bohatera i to jak wpływała na niego obecność kamery oraz świadomość „udziału” w realizacji dokumentu, a także przybliżył atmosferę towarzyszącą procesowi tworzenia wspomnianej płyty. Reżyser odpowiadał również na pytania widzów dotyczące m.in. tego jak wyglądało życie całkowicie inne od tego, które znamy na co dzień i wykonywanie czynności dnia codziennego na zamieszkiwanej przez bohatera tratwie, rozmawiając również z publicznością o Bieszczadach, które obok muzyki są w zasadzie  jednym z bohaterów dokumentu. Spotkanie widzów z Armandem Urbaniakiem, reżyserem filmów fabularnych, dokumentalnych i fotografem zorganizowane w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej poprowadził dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Krzysztof Gierat.

Wspólnie z Krakowską Fundacją Filmową zapraszamy do Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej na kolejne seanse, organizowane w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych tegorocznego 62. KFF. W ramach tego cyklu w kolejnych miesiącach w suskim kinie zobaczyć będzie można jeszcze:
18 października 2022 - “Syndrom Hamleta” - dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego – o młodym pokoleniu Ukraińców doświadczonych traumą Majdanu i wojny w Donbasie. Film otrzymał na festiwalu szereg nagród w tym tę najważniejszą – Złotego Lajkonika za najlepszy film konkursu polskiego.

15 listopada 2022 - “Głos” - Dominiki Montean-Pańków, nagrodzony na festiwalu za montaż i za zdjęcia opowiadający o jezuickim nowicjacie,

13 grudnia 2022 - “Bóg i Wojownicy Lunaparków” - dokument Bartłomieja Żmudy, o owładniętym religijnym amokiem synu, który podejmuje krucjatę w celu nawrócenia ojca. Ten film na festiwalu otrzymał nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne.

Na seanse filmowe obowiązuje specjalna cena biletów: 10 zł, a bilety  będą dostępne w sprzedaży online na stronie internetowej https://ckifsucha.pl/  i w stacjonarnej kasie kina.
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/spotkanie-z-rezyserem-filmu-30-lat-wymowek-w-centrum-kultury-i-filmu/uza