Oliwa, która jest najczęściej dostępna w sklepach spożywczych, posiada dopisek "extra virgin". Oznacza on, że zachowała wszystkie właściwości zdrowotne oraz smak i kolor oliwek, z których została wyciśnięta. W jej składzie znajdują się przede wszystkim kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Mają one znaczny wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego.
W oliwie znajduje się duże stężenie witaminy E. Jedna łyżka dobrej jakościowo oliwy pokrywa aż 20% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. W jej składzie można znaleźć też witaminę A i D, które korzystnie wpływają na odporność i układ kostny. Choć według powszechnych opinii oliwa powinna być wykorzystywana jedynie na zimno - do sałatek i sosów - można też na niej smażyć. Z powodzeniem może być ona wykorzystywana jako zamiennik masła czy standardowego oleju rzepakowego. Choć często mówi się o tym, że olej i margaryna to tańsze zamienniki oliwy z oliwek, warto przeglądać gazetki Carrefour w poszukiwaniu atrakcyjnych promocji na ten produkt.
Olej rzepakowy, podobnie jak oliwa z oliwek, charakteryzuje się dużą zawartością kwasów omega-3, witaminy E oraz tłuszczów jednonienasyconych. Co ciekawe, analizując szczegółowy skład, można stwierdzić, że w niektórych kategoriach wypada nawet lepiej niż oliwa. Cechuje się wyższym punktem dymienia i zawiera mniejszą ilość tłuszczów nasyconych. Olej rzepakowy posiada też większą zawartość witaminy E. Choć większość osób uważa, że to oliwa cechuje się większą ilością korzyści prozdrowotnych, prawdą jest, że te dwa produkty są do siebie pod tym kątem bardzo podobne.
Faktem jest, że olej rzepakowy nie został tak dokładnie przebadany pod kątem wpływu na zdrowie, jak oliwa - można jednak wysnuć wnioski mówiące o tym, że wpływa on na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu we krwi. Warto pamiętać, że zarówno olej rzepakowy, jak i oliwa, są olejami roślinnymi. Są do siebie bardzo podobne i można korzystać z nich zamiennie. Jednak szukając tańszej opcji, zdecydowanie lepiej wybrać olej - promocja, która pojawi się w lokalnym supermarkecie z pewnością zaoferuje ten produkt w cenie korzystniejszej dla portfela.
Częstym dylematem jest to, który produkt lepiej nadaje się do smażenia i pieczenia. Prawda jest taka, że zarówno oliwa, jak i olej rzepakowy, mogą być wykorzystywane w tym celu. Oba produkty posiadają podobną ilość kwasów tłuszczowych, a także dostępne są w sklepach w formie rafinowanej (oczyszczonej).
Oleje te mają dość wysoką temperaturę dymienia - mogą być z powodzeniem wykorzystywane do krótkotrwałego smażenia. Warto stosować je zamiennie, sugerując się ich walorami smakowymi. Powinny być one dopasowane do rodzaju przygotowywanych potraw - nie do wszystkiego nada się zarówno olej, jak i oliwa. Niezwykle ważne jest to, aby do smażenia wybierać jedynie produkty rafinowane. Te, które nie są oczyszczone, nadają się jedynie do sałatek i dressingów.
Artykuł Partnera