Guz to ogólna nazwa określająca zmiany w formie większego uwypuklenia o ograniczonej powierzchni i mniej lub bardziej kulistej formie. Może być on spowodowany obrzękiem, przerostem lub projekcją tkanki. W większości wypadków guzy te nie wiążą się z poważnymi schorzeniami, a ich leczenie polega na prostym zabiegu chirurgicznym, w celu usunięcia zmiany. Trudne przypadki – zazwyczaj guzy wywołane przez nowotwór złośliwy zdarzają się bardzo rzadko.
Guzy łagodne mogą mieć różną formę, najczęściej spotykane są:
Nowotwory złośliwe to jedynie 5% przypadków guzów na dłoni i rękach. Może być to między innymi chrzęstaniakomięsak, mięsak maziówkowaty, lub nowotwór płaskonabłonkowy.
Ganglion, czyli torbiel galaretowata powstaje w wyniku uwypuklenia się torebki stawowej lub pochewki ścięgna. Jest to guz bezpośrednio połączony ze stawem lub okolicą ścięgna, otoczony torebką i wypełniony gęstym płynem nadmiernie produkowanym przez staw.
Gangliony to zmiany, które najczęściej pojawiają się w obrębie nadgarstka, czasem stopy, lub stawu kolanowego.
Główną przyczyną powstawania ganglionu jest przeciążenie stawu, w wyniku wykonywania powtarzalnych prac wymagających pracy rąk i nadgarstków, np. podczas pisania na klawiaturze, posługiwania się myszką, czy obsługi kasy. Zazwyczaj jest to pojedyncza zmiana, która nie jest związana z innymi chorobami. Może być jednak objawem np. zerwania więzadła.
Gangliony najczęściej pojawiają się u osób między 20 a 50 rokiem życia. Zdecydowanie większy procent przypadków stanowią kobiet niż mężczyzn.
Leczenie ganglionu jest dość proste. Przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu splotu nerwowego.
Tłuszczaki mają formę dość miękkiego guzka znajdującego się pod skórą, który jest zbudowany z tkanki tłuszczowej. Jest to torebka łącznotkankowa wypełniona tłuszczem. Są to niezłośliwe, najbardziej powszechne zmiany nowotworowe tkanki miękkiej. Znajdują się najczęściej na rękach tułowiu, barkach, ramionach, pośladkach, czy górnej części ud. Tłuszczaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów bólowych i mogą mieć różną wielkość. Rosną bardzo powoli, mogą jednak uzyskać znaczne rozmiary. Zależnie od lokalizacji, duży tłuszczak może powodować ucisk na narządy i naczynia krwionośne.
Ze względu na budowę można wyróżnić kilka rodzajów tłuszczaków:
Trudno określić jednoznaczne przyczyny powstawania tłuszczaków. Do głównych czynników zwiększających ryzyko pojawienia się takich zmian są:
Tłuszczaki można usuwać operacyjnie lub z zastosowaniem liposukcji.
Gangliony i tłuszczaki to najczęściej pojawiające się guzy na rękach, czy okolicy dłoni. Nie są jednak jedyne. Można wyróżnić także:
Większość guzów pojawiających się na rękach lub dłoniach ma charakter niezłośliwy. Jednak w każdym wypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem, w celu diagnozy i ustalenia ewentualnych metod usunięcia zmiany.
Artykuł Partnera