Największą popularnością cieszą się druty spawalnicze nawinięte na szpulę i bęben. Znaleźć je można m.in. w ofercie sklepu internetowego https://hurtownia-ekod.pl/23-druty-spawalnicze. Jest to na pewno rozwiązanie wygodne, gdyż nic nie utrudnia podawania takiego drutu w czasie pracy. Inną opcją są druty spawalnicze w beczkach, które mają nieco inną konstrukcję. W tym przypadku drut jest całkowicie zakryty, co chroni przed porażeniem prądem w czasie spawania.
Spore znaczenie ma w tym przypadku rodzaj spawanego materiału. Im większa jest średnica danego drutu spawalniczego, tym grubszy materiał można nim spawać. Przekłada się to na wyższą jakość spoiny. Jednak cienki drut pozwala na uzyskanie większej głębokości i gęstości wtopienia.
W zakładach ślusarskich czy warsztatach samochodowych na ogół wykorzystywane są druty spawalnicze o grubości 0,8 i 1,2 mm. Są one idealnym wyborem podczas spawania drobnych konstrukcji stalowych np. tłumików czy ogrodzeń. Warto pamiętać, że grubość drutu wpływa też na gęstość prądu płynącą przez drut. Im jest on grubszy, tym wartość ta jest wyższa.
Spore znaczenie ma także skład drutu spawalniczego. W większości przypadków druty są wykonywane z tego samego rodzaju stali, co materiał poddawany spawaniu. Czasem stosuje się również druty o nieco innym składzie chemicznym. Do stali odpornych na korozję przeznaczone są na przykład druty ze stopu niklu. Z kolei do spawania mosiądzu nadają się druty z brązu aluminiowego lub krzemowego. Drut powinien mieć w praktyce lepsze parametry niż spawany materiał.
Artykuł Partnera