„W poszukiwaniu piękna przyrody. Podróże Walerego Goetla i Piotra Chrząstowskiego”, to najnowsza wystawa czasowa, którą od dziś można oglądać w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej.
Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, Fundacja dla AGH oraz Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zapraszają na wystawę pt. „W poszukiwaniu piękna przyrody. Podróże Walerego Goetla i Piotra Chrząstowskiego”. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt oraz Rektor Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis.
Ekspozycja prezentuje unikatowe fotografie oraz materiały archiwalne ukazujące dwie najdłuższe i najbardziej interesujące wyprawy Walerego Goetla: do Afryki (1929) i Azji (1938) oraz zdjęcia z ekspedycji współczesnych Piotra Chrząstowskiego, który jest wnukiem prof. Walerego Goetla i który kontynuuje jego zamiłowanie do poszukiwania piękna przyrody.
Walery Goetel (1889-1972) - urodzony w Suchej Beskidzkiej wybitny uczony, geolog, profesor i rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, miłośnik Tatr i kultury góralskiej. podróżując, „zawsze - jak pisze Joanna Laskosz z Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie - poszukiwał piękna przyrody, która zajmowała dominujące miejsce w jego myśli i działaniach. Piękno to uwieczniał na fotografii, będącej kolejną jego pasją. Podziwiał krajobraz, interesował się strukturą geologiczną, fauną i florą. Chłonął wszystkie informacje o miejscu i kraju, do którego zawędrował. Starał się poznać ludność zamieszkującą dane terytorium, jej kulturę, historię, religię, obyczaje.”
Z inicjatywy prof. Walerego Goetla powstały pierwsze pograniczne parki narodowe w Pieninach, Tatrach i na Babiej Górze.
Prof. Walery Goetel jest m. in. patronem schroniska na Hali Ornak w Tatrach, Oddziału PTTK „Ziemi Babiogórskiej” w Suchej Beskidzkiej, szkoły ponadpodstawowej w Suchej Beskidzkiej (Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej).
Wystawa przygotowana została w ramach obchodów Roku prof. Walerego Goetla w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2023 r., a już 25 czerwca w ramach Dni Ziemi Suskiej Muzeum zaprasza na specjalne Kuratorskie Zwiedzanie Wystawy z przewodnikiem (w godz. 14.00 - 14.45).
źródło: UM Sucha Beskidzka