Czas przydatności filtrów do okapu zależy od intensywności użytkowania, czyli po prostu od tego, jak często gotujesz. Na ich żywotność ma również wpływ rodzaj potraw, a także stan filtra tłuszczowego.
Większość modeli węglowych wymaga wymiany co 4 miesiące. Jeśli zależy Ci na dłuższym czasie pracy filtra, wybierz wariant typu Longer Life. Te akcesoria mają kilkakrotnie większą żywotność od standardowych produktów. Niezależnie od modelu, zawsze kieruj się instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta i nigdy nie używaj filtra dłużej, niż jest to zalecane.
Pamiętaj również o tym, że te produkty dzielą się na takie, które są przeznaczone do jednorazowego lub wielokrotnego użytku. W pierwszym przypadku nie próbuj ich samodzielnie czyścić, tylko wymień na nowy model. Jeśli jednak wyposażyłeś swoje urządzenie w filtry do okapu, które można myć – zapoznaj się z zaleceniami producenta. Niektóre z nich z powodzeniem włożysz nawet do zmywarki. Najczęściej, podobnie jak w przypadku filtrów jednorazowych, będą wymagały rewitalizacji po 4 miesiącach użytkowania, ale całkowity czas ich przydatności może sięgać nawet do kilkudziesięciu miesięcy.
Zadaniem filtra w okapie jest oczyszczanie powietrza. Węgiel aktywny zawarty w tym produkcie absorbuje i neutralizuje nieprzyjemną woń oraz parę wodną, które powstają w wyniku gotowania. Z czasem nasyca się do tego stopnia, że traci swoje właściwości. Oczywiście okap będzie działał, ale sam filtr przestanie spełniać swoją funkcję, więc zapachy i wilgoć rozejdą się po pomieszczeniu.
Artykuł Partnera