Zasadniczym przedmiotem działalności Poczty Polskiej S.A. jest świadczenie usług przyjmowania, sortowania, przemieszczania lub doręczania przesyłek pocztowych. W art. 132 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych te aktywności podłączono pod pojęcie działalności sektorowej. Tym samym zamówienia realizowane przez Pocztę Polską dotyczące wskazanych działań są z założenia objęte procedurami sektorowymi. Nie może więc dziwić, że większość zadań z sekcji Poczta Polska przetargi przyporządkowanych zostało do zamówień sektorowych, lub w przypadku mniejszej wartości do zamówień sektorowych podprogowych.
Zgodnie z danymi zaczerpniętymi z bazy oferent.com.pl w 2021 roku Poczta Polska S.A. wszczęła i rozstrzygnęła dwa przetargi nieograniczone realizowane jako zamówienia sektorowe. Dotyczyły one dostawy węgla kamiennego i drewna do rozpałki do dwóch kotłowni węglowych oraz wykonania przeglądów okresowych i konserwacji węzłów cieplnych, kotłowni gazowych, kotłowni olejowych oraz kotłowni węglowych w latach 2021-2022 w obiektach Poczty Polskiej S.A. W tym samym czasie zrealizowano 166 zleceń podprogowych na świadczenie usług pocztowych. I to na nie położymy nacisk w dalszej części tekstu.
Najprostszym sposobem na zapoznanie się ze zleceniami Poczty Polskiej jest odwiedzenie serwisu https://www.oferent.com.pl. W zakładce wyszukiwania dostępne są wszystkie obecnie prowadzone postępowania, które po odpowiednim przefiltrowaniu mogą dotyczyć interesującego nas segmentu. Platforma oferuje też możliwość przeglądania licytacji komorniczych, wyników przetargów czy listy potencjalnych podwykonawców. Przez pierwsze 20 dni platforma działa jako wyszukiwarka przetargów darmowa. Po upływie tego okresu, jeśli przekona nas intuicyjne menu oraz wygoda, będziemy mieć możliwość przedłużenia dostępu na zasadzie niewielkiej opłaty abonamentowej.
Aby rozpocząć świadczenie usług pocztowych, niezbędne jest dysponowanie tytułem prawnym do lokalu, w którym ma być prowadzona Agencja Pocztowa, co najmniej na czas trwania umowy. Nieruchomość musi spełniać następujące kryteria:
być dobrze widoczna i łatwo dostępna dla klientów,
spełniać warunki techniczne pod kątem obsługi klientów niepełnosprawnych,
spełniać warunki techniczne i standardy bezpieczeństwa określone przepisami.
Jeśli jesteśmy w stanie spełnić to wymaganie oraz zapewnimy wysoki standard obsługi klientów, możemy przystąpić do przygotowania oferty. Dla zleceń sektorowych podprogowych składa się ona z dwóch oddzielnych dokumentów:
formularza oferty,
kalkulacji cenowej.
Poczta Polska S.A. określa maksymalne stawki odpłatności za realizację danej czynności (takich jak sprzedaż znaczków, przyjęcie przesyłek listowych, wydanie awizowanych listów nierejestrowanych czy opróżnianie pocztowej skrzynki nadawczej wraz z ostemplowaniem wyjętej korespondencji). Im oferent zaproponuje niższą kwotę, tym większa szansa na wygranie zadania z sekcji Poczta Polska przetargi. Ofertę składa się na wskazany w specyfikacji adres e-mail lub korespondencyjny. Warto pamiętać, że podmiot, który zostanie ostatecznie wybrany do świadczenia usług pocztowych, przed zawarciem umowy, musi złożyć w ramach zabezpieczenia należytego wykonania umowy weksel in blanco.
Świadczenie usług pocztowych wymagana nie tylko posiadania odpowiedniej infrastruktury, ale także zapewnienia wysokiej jakości usług. W tym kontekście Zamawiający, czyli Poczta Polska S.A., zobowiązuje się do udzielenia pomocy polegającej na:
Zorganizowaniu i przeprowadzeniu szkolenia przygotowawczego, składającego się z części teoretycznej i praktycznej.
Zapewnieniu elementów wizualizacji placówki.
Zapewnieniu oprogramowania służącego do świadczenia usług oraz rozliczania się z urzędem macierzystym.
Wyposażeniu w datownik urzędu macierzystego oraz poduszkę i gumową podkładkę pod datownik, pieczęć tuszową przeznaczoną do etykiet zabezpieczających przesyłki wartościowe.
Zapewnieniu druków manipulacyjnych, formularzy, nalepek, pieczątek niezbędnych do realizacji usług oraz przyrządy pomiarowe.
Bieżącym zaopatrywaniu w znaczki i inne walory oraz wartości niezbędne do świadczenia usług,
Poczta Polska S.A. może być ciekawym partnerem do współpracy zarówno dla firm z branży budowlanej, jak i tych świadczących usługi dostawy materiałów biurowych czy biletów komunikacji miejskiej. Przede wszystkim jednak w narzędziu z sekcji wyszukiwarka przetargów darmowa znajdziemy ogłoszenia dla podmiotów chcących świadczyć usługi pocztowe. Sam proces składania ofert jest stosunkowo prosty, a konkurencja ogranicza się do kilku firm.