Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podpisał dziś z małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Przemysławem Przęczkiem porozumienie w sprawie współpracy w przeprowadzeniu szkolenia zasadniczego z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W wydarzeniu uczestniczył komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek.
Obowiązująca od początku tego roku ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wskazuje, że odpowiedzialność za ochronę ludności i obronę cywilną w równym stopniu spoczywa na rządzie i samorządzie.
Konstrukcja systemu ochrony ludności opiera się na trzech fundamentach:
organach: wójt, burmistrz, prezydent, wojewoda, minister właściwy do spraw wewnętrznych, marszałek województwa i inne,
podmiotach: PSP, OSP, PRM, RCB, organizacje pozarządowe i inne
i zasobach: sprzęt, ludzie.
Organy samorządu terytorialnego pełnią pierwszoplanową rolę w ochronie ludności. Do ich zadań należą: zapewnienie bezpieczeństwa, wykrywanie i rozpoznawanie zagrożeń, zapewnienie warunków do ochrony ludności. Są też odpowiedzialne za ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach, tworzenie zasobów ochrony ludności oraz przygotowanie ich do funkcjonowania jako obrony cywilnej w czasie stanu wojennego lub wojny.
W celu podnoszenia kwalifikacji z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej w urzędach obsługujących organy ochrony ludności oraz w innych urzędach, jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego i organach jednostek pomocniczych gminy organizuje się szkolenia kadry. Szkolenia dla wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) organizują wojewodowie.
– Zadania ochrony ludności i obrony cywilnej są wykonywane przez organy ochrony ludności i obrony cywilnej oraz podmioty ochrony ludności i obrony cywilnej. Dlatego też współdziałanie z Państwową Strażą Pożarną także w obszarze szkoleń dla samorządów jest jak najbardziej zasadne. Kompetencje, obszar i zakres działania PSP są bezsprzecznie właściwe dla skutecznego przygotowania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej. Szkolenia te zostaną sfinalizowane do 30 czerwca 2025 roku – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Na mocy podpisanego dziś porozumienia Małopolski Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie jako podmiot ochrony ludności oraz organ rządowej administracji zespolonej w województwie małopolskim przyjął do realizacji zadanie w zakresie organizacji tychże szkoleń. Do ich przeprowadzenia w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały wskazane m.in. szkoły, dla których organem założycielskim jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.
– Z tego też względu zakładamy realizację tych szkoleń w oparciu o potencjał krakowskiej Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Od 1996 roku w strukturze Szkoły funkcjonuje wydział – Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury, unikatowe na skalę Europy i stale rozwijające swój potencjał. Jestem przekonany o tym, że dzięki temu potencjałowi i szerokiemu doświadczeniu małopolskiej Straży Pożarnej oraz Szkoły Aspirantów małopolscy samorządowcy zostaną dobrze przygotowani do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej – podsumowuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Jako Państwowa Straż Pożarna już od kilku miesięcy bardzo intensywnie pracujemy nad wdrażaniem zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W tym momencie nasze działania są najbardziej zaawansowane w trzech obszarach. Pierwszy to budowa systemu alarmowania i ostrzegania spójnego w całym kraju, drugi obszar to dokonanie sprawdzenia obiektów zbiorowej ochrony, natomiast trzeci obszar to szkolenia. Szkolenia dla starostów organizowane są przez Akademię Pożarniczą w Warszawie. My również, jako Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie przy współudziale i na bazie naszych specjalistów z Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, chcielibyśmy wyjść z taką ofertą szkoleniową do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Chcemy te szkolenia zorganizować w sześciu edycjach, rozpoczynając od 23 kwietnia, tak aby dotrzymać ustawowego czasu, tj. do końca czerwca tego roku – mówi małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Przemysław Przęczek.
– Cieszę się, że po raz kolejny w Małopolsce korzystamy ze sprawdzonych wcześniej modeli wdrażania nowych regulacji prawnych, tym razem w zakresie szeroko rozumianej ochrony ludności i obrony cywilnej kraju. Dziękujemy za zaufanie, że wraz z Komendantem Wojewódzkim PSP możemy wesprzeć te działania edukacyjne. Dziękujemy, że wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenie w tym zakresie możemy budować nowe kompetencje wśród samorządowców z naszego województwa. Cieszymy się, że jako krakowska szkoła wspieramy tę inicjatywę i dzięki temu po raz kolejny, zgodnie z naszą misją, wpisujemy się w budowanie odpowiednich kompetencji – mówi komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek.
Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie