Żużel w Polsce
Dyscyplina sportowa – żużel to jeden ze sportów motorowych, którego popularność i liczba sympatyków systematycznie wzrasta. Pierwsze zawody, które uznano za indywidualne mistrzostwa Polski, zostały rozegrane w Mysłowicach i odbyły się 7 sierpnia 1931 roku.
Pierwszym polskim indywidualnym mistrzem świata w wyścigach motocyklowych na żużlu został Jan Szczakiel, który wywalczył złoty medal 2 września 1973 na Stadnie Śląskim. Ważnym aspektem jest fakt, że w 1948 roku została zorganizowana polska regularna liga żużlowa. Od tego momentu zaczęły pojawiać się motocykle specjalnie przystosowane do startów w wyścigach na torach.
Odmiany
W związku z różnymi typami nawierzchni, długościami toru oraz popularnością w określonych regionach wyróżniono:
- - Żużel klasyczny;
- - Miniżużel – tor wykorzystywany do szkolenia młodych żużlowców;
- - Tor trawiasty;
- - Tor lodowy;
Określenie czarny sport może być rozumiane dwojako. Po pierwsze – ponieważ początkowo na torach używano wyłącznie czarnych nawierzchni. Jednak przede wszystkim jest to sport, w którym obowiązuje szybkość wyścigów oraz zagrożenie kolizji i utraty zdrowia.
Żużel – Grand Prix
Żużel nie jest dyscypliną olimpijską, ponieważ jest popularny tylko w Europie i Australii. W przeciwieństwie do świata polski kalendarz żużlowy obfituje w turnieje, które przyciągają fanów z całego świata. Organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM) – Speedway Grand Prix to cykl zawodów, wyłaniających indywidualnego mistrza Polski.
Czy Bartosz Zmarzlik powtórzy sukces sprzed roku? Dopinguj naszego reprezentanta, zdobywając bilet: https://www.alebilet.pl/bilety/grand-prix-polski-na-zuzlu-warszawa i przeżyj niesamowite emocje już w maju 2021!
Klasyczny tor żużlowy
- - Kształt: owalny;
- - Nawierzchnia: sypka, wykonana ze specjalnej mieszanki sjenitu lub granitu;
- - Długość: 260-425 metrów;
- - Kierunek jazdy: przeciwny do wskazówek zegara – zawodnicy okrążają tor w lewą stronę;
W Polsce najdłuższy tor żużlowy znajduje się w Krośnie (398 metrów), a najkrótszy w Opolu (321 metrów).
Parametry motocykla żużlowego
W żużlu korzysta się ze specjalnie skonstruowanych motocykli.
Żużel bez hamulców
Motocykl żużlowy nie ma wbudowanych hamulców i skrzyni biegów, dlatego wytracenie prędkości wymaga sprawności i umiejętności.
Specyfikacja
- - Waga: nie mniejsza niż 77 kg (bez paliwa);
- - Silnik klasyczny ma pojemność do 500 cm3 i jest napędzany metanolem, czyli alkoholem metylowym – stąd specyficzny zapach unoszący się na trybunach. Po odpowiedniej regulacji motocykl potrafi rozpędzić się do 100 km/h w 3 sekundy! Generowaną moc szacuje się na blisko 70 koni mechanicznych, a obroty silnika mogą osiągać 11 tysięcy na minutę;
Żużel jest widowiskowym sportem, który przyciąga na trybuny rzeszę sympatyków, a w polskiej lidze możemy podziwiać rywalizacje zawod
Artykuł sponsorowany