Decyzja podjęta wspólnie z projektantem
Rozpoczynając budowę domu, podejmujemy wiele trudnych decyzji, których efektem jest przyszły komfort życia. Na etapie planowania i poszukiwania najkorzystniejszych rozwiązań warto zgłębić temat nowoczesnych instalacji, wyróżniających się zwiększoną wydajnością oraz ekologią. Należy do nich między innymi ogrzewanie nadmuchowe (http://www.int-clima.pl/pl/oferta/instalacje-ogrzewania-nadmuchowego/), które możemy zasilać zarówno poprzez piec na gaz ziemny czy olej opałowy, jak i energie elektryczną pochodzącą z pompy ciepła typu powietrze-powietrze.
Decydując się na montaż ogrzewania nadmuchowego, bardzo istotne jest, aby rozmieszczenie instalacji zostało zaplanowane w projekcie budowlanym. W przeciwieństwie do rur transportujących ciepłą wodę do grzejników przewody wentylacyjne charakteryzują się znacznymi wymiarami, przez co należy pozostawić odpowiednią ilość miejsca w pionowych kanałach instalacyjnych oraz pod stropami.
Zalety i wady ogrzewania nadmuchowego
Ogrzewanie nadmuchowe w porównaniu do tradycyjnych grzejników eliminuje proces podgrzewania wody oraz rur, podczas którego dochodzi do dużych strat energii. Tym samym system pozwala w sprawny sposób ogrzać cały dom, na co potrzeba nie więcej niż kilkanaście minut, oraz obniżyć koszty eksploatacji. Kratki nadmuchowe stanowiące zakończenie przewodów, umieszcza się tam, gdzie straty ciepła są największe, na przykład przy powierzchniach przeszklonych czy drzwiach wejściowych.
Stosując ogrzewanie nadmuchowe, możemy także wykorzystać jego dodatkowe zalety, takie jak możliwość chłodzenia powietrza w upalne dni. Alergicy czy palacze tytoniu mają również szansę zamontować specjalne filtry, oczyszczające powietrze z kurzu, bakterii lub pyłu papierosowego. Za wadę instalacji możemy uznać jej wyższą cenę niż w przypadku montażu grzejników wodnych, lecz należy pamiętać, że poniesione wydatki zwrócą się podczas użytkowania ogrzewania.
Konsultacja merytoryczna tekstu: INT-CLIMA.PL