Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.06.2016, 10:49
Zgaga - co warto o niej wiedzieć?
Zgaga to dolegliwość, która zazwyczaj pojawia się po spożyciu posiłku. Jej objawy nie muszą być jednak na tyle charakterystyczne, by od razu stwierdzić, że pochodzą ze strony żołądka i przełyku. Czy możliwe jest całkowite pozbycie się zgagi?

Objawy zgagi

To, co zwykle nazywa się zgagą, objawiać się może różnymi dolegliwościami. Jednym z nich jest pieczenie w przełyku - wtedy łatwo ustalić, że to choroba wynikająca z nieprawidłowego działania zwieracza wpustu, znajdującego się w żołądku. Ale objawy zgagi mogą być również całkiem inne i sugerować na przykład zawał serca. Z oczywistych względów lekarz w przypadku występowania bólów w klatce piersiowej zleca najpierw badanie serca, a dopiero potem sprawdza inne możliwości. (czytaj więcej na temat objawów zgagi: http://zgaga.eu/zgaga/objawy-zgagi/)


Przyczyny zgagi

Przyczyny zgagi mogą  być różne. Do najczęstszych powodów występowania tego schorzenia należą między innymi nieregularny tryb życia oraz urazy brzucha. Takie działania mogą wywołać nieprawidłowe działanie systemu, który zapobiega cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Odczuwane przez osoby chore pieczenie lub ból, spowodowane są działaniem kwasu żołądkowego, który działa drażniąco na śluzówki.

Początkowo objawy zgagi są niewielkie i bagatelizowane przez osoby chore. By pozbyć się przykrych dolegliwości stosują one środki dostępne bez recepty. Początkowo tego typu leki będą działać, ponieważ zobojętniają one kwas żołądkowy. Z czasem jednak objawy choroby nasilają się coraz bardziej, a standardowe dawki leków nie wystarczają. Warto jednak pamiętać, że wczesne leczenie zgagi znacznie zwiększa szansę na brak powikłań.

Powikłania zgagi

Co stanie się, jeśli leczenie zgagi nie nastąpi w porę? Jak już wspomniano wyżej, działanie soku żołądkowego nie jest obojętne dla śluzówek występujących w przełyku. Jeśli cofanie się treści pokarmowej występuje często, mogą pojawić się nadżerki. Te z czasem mogą doprowadzić nawet do zwężenia się światła przełyku. Nieleczone nadżerki bywają również przyczyną nowotworu. Jeśli stan pacjenta jest tak poważny, konieczne jest wykonanie operacji. Warto bowiem pamiętać, że samo wyleczenie zgagi, gdy doszło już do poważnych zmian w przełyku, nie wystarczy.

Gastroskopia przy zgadze

Aby przeprowadzić prawidłowe leczenie zgagi, najpierw konieczne jest właściwe rozpoznanie choroby. Można zrobić to na kilka sposobów. Jedną z bardziej skutecznych metod jest gastroskopia. Choć badanie to nie należy do przyjemnych, to jednak za jego pomocą można dokładnie sprawdzić stan przełyku osoby cierpiącej na zgagę. W ten sposób nie tylko da się stwierdzić, czy w przełyku występują nadżerki, ale także sprawdzić, co powoduje nieprawidłową pracę wpustu żołądka.

Zgadze można niekiedy zapobiegać. Przede wszystkim warto zadbać o to, by się nie przejadać. Zgaga występuje często u osób z otyłością, ponieważ wtedy tłuszcz naciska na narządy wewnętrzne. To może spowodować przesunięcie się żołądka do góry. W przypadku potwierdzenia zgagi należy więc zrzucić zbędne kilogramy. Często wystarczy to, by znacznie ograniczyć objawy choroby.

Zgaga w ciąży

Z powodu ucisku i przesunięcia się żołądka ku górze na zgagę cierpią także kobiety ciężarne. Jednak w tym przypadku, okres cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku trwa zazwyczaj dość krótko i nie jest konieczne stosowanie mocnych środków ograniczających wydzielanie kwasu żołądkowego. Zgaga w takiej sytuacji mija zazwyczaj po porodzie lub nawet nieco wcześniej, gdy położenie płodu nieco się obniży i żołądek znajdzie się z powrotem na właściwym miejscu. Złe działanie mięśnia wpustu żołądka bywa spowodowane także urazem. W takich przypadkach konieczna może być nawet operacja.

Samodzielne leczenie zgagi w zaawansowanym stadium jest niemożliwe. W przypadku sporadycznie występujących objawów, które się nie nasilają, warto zmienić swój styl życia. Dotyczy to zwłaszcza spożywania posiłków. Wiele osób po wprowadzeniu drobnych zmian, takich jak na przykład trzymanie się stałych pór spożywania posiłków, odczuwa zmniejszenie dolegliwości. Warto również zadbać o to, by posiłki mogły być spożywane w miłej i spokojnej atmosferze.

Artykuł stworzony na podstawie serwisu o problemach i chorobach układu pokarmowego http://gastryczne.pl