Produkcja gazów w układzie pokarmowym a powstawanie wzdęć
Wzdęcia to nic innego jak nadmierne nagromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym powodujące bolesność brzucha, uczucie rozdęcia i ogólny dyskomfort. Wzdęciom może dodatkowo towarzyszysz powiększenie się obwodu brzucha, choć nie jest to regułą (powiększenie obwodu brzucha stwierdzono jedynie u 59% kobiet zgłaszających się z powodu wzdęć na konsultację lekarską), oraz wydalanie gazów.
Produkcja gazów w układzie pokarmowym jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Połykanie powietrza, dyfuzja krwi, zachodzące w organizmie reakcje chemiczne oraz fermentacje bakteryjne trawionego pokarmu - to wszystko sprawia, że układ pokarmowy zdrowego człowieka zawiera łącznie około 150-200 ml gazów. Nadmierna produkcja gazów oraz ich zaleganie w układzie pokarmowym jest już zjawiskiem chorobowym i wynika zazwyczaj ze zbyt słabej lub zbyt powolnej motoryki jelit oraz fermentacji zalegającego w nich pokarmu.
Jak nie dopuścić do pojawienia się uporczywych dolegliwości?
Na kondycję układu pokarmowego w dużej mierze wpływa to, co jemy i jak jemy, czy prowadzimy aktywny, czy raczej siedzący tryb życia, a nawet to, jak często mamy do czynienia ze stresem. Zastanawiając się więc nad tym, co powoduje wzdęcia warto przeanalizować swoje codzienne nawyki, głównie te żywieniowe i wyeliminować wszystko to, co może być przyczyną wzdęć.
Cierpisz na wzdęcia żołądka? Sprawdź, jakich pokarmów unikać!
Najprostszy sposób radzenia sobie z przykrymi dolegliwościami to wyeliminowanie przyczyny wzdęć. Oto lista produktów zakazanych. Jeśli często dokucza Ci ból brzucha, masz wzdęcia i gazy, te produkty z pewnością powinieneś wyeliminować ze swojego menu:
-
- groch, fasola, szparagi, kalafior, brokuły, cebula (głównie smażona), czosnek, kapusta, brukselka, rzodkiewka
-
- potrawy tłuste i ciężkostrawne
-
- gazowane napoje, alkohol (głównie piwo)
Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z tego, co wzdyma brzuch jadaj produkty wzdymające z umiarem nie zapominając o dodaniu przypraw, które ułatwiają trawienie. Są to: imbir, kminek, majeranek, mięta, szałwia, tymianek i bazylia.
Nadmiar połykanego powietrza przyczyną wzdęć i uporczywych gazów
Wzdęcia powodować może także nadmiar połykanego powietrza. Co robić, aby wyeliminować tę przyczynę dolegliwości żołądkowo-jelitowych?
-
- jedz spokojnie, bez pośpiechu, małymi kęsami,
-
- nie rozmawiaj w trakcie jedzenia,
-
- staraj się starannie przeżuwać pokarm przed połknięciem
-
- nie żuj gumy
Podstawowy grzech: przejadanie się
Każdej z nas zdarza się czasem nagrzeszyć i zjeść więcej niż zazwyczaj. Niestety słodkości oraz tłuste i ciężkostrawne potrawy, szczególnie jeśli zjedzone zostaną w dużej ilości nadmiernie obciążają układ pokarmowy. Jeśli treści pokarmowej jest zbyt dużo trzustka nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych, niestrawione resztki zalegają w jelitach, a wskutek procesów gnilnych wytwarzają się gazy, który doprowadzają do powstawania bolesnych wzdęć.
Bolesne wzdęcia - co może przynieść ulgę?
Jeśli zdarzyło Ci się pofolgować jedzeniowym zachciankom i cierpisz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oto 5 skutecznych sposobów na przejedzenie, które na pewno przyniosą Ci ulgę w bólu i zminimalizują dyskomfort.
Ziołowe herbatki
Na dolegliwości żołądkowo-jelitowe zbawienne działanie mają zioła i przyprawy. Ból spowodowany wzdęciami pomogą zmniejszyć: koper włoski, mięta, rumianek, dziurawiec, tymianek, anyż, rozmaryn, kminek i imbir. Większość z nich można spożyć w postaci ziołowych herbatek. Pomaga także żucie liści mięty czy plasterków imbiru. Można też własnoręcznie przygotować dla siebie napar z bazylii lub kminku, albo zjeść łyżeczkę zmielonego kminku i popić go wodą.
Siemię lniane i napój z octu jabłkowego
Jeśli poza wzdęciami męczy Cię zgaga i inne dolegliwości żołądkowo-jellitowe niezastąpionym lekarstwem będzie kleik z siemienia lnianego oraz napój z octu jabłkowego. Siemię lniane złagodzi pieczenie spowodowane zgagą. Napój z octu jabłkowego zaś wspomoże trawienie i pobudzi motorykę jelit oraz wypłucze z Twojego organizmu zgromadzone w nim toksyny.
Masaż i ciepłe okłady
Chcąc pomóc maluszkom cierpiącym na kolkę często robi się ciepłe okłady, albo masaż brzuszka. Te same sposoby można zastosować w przypadku wzdęć u osób dorosłych. Ciepłe okłady, ciepły natrysk, albo masaż brzucha z pewnością przyniosą ulgę w bólu. Jeśli masaż ma faktycznie przynieść ulgę w żołądkowo-jelitowych dolegliwościach należy ułożyć się na wznak i ugiąć nogi w kolanach. Sam masaż powinien być wykonywany ruchami okrężnymi od wątroby do pępka.
Aktywność fizyczna
Ruch to niezastąpiony sposób na pobudzenie pracy jelit i opróżnienie ich ze zgromadzonych gazów. Nawet kilkanaście minut spaceru, czy proste ćwiczenia gimnastyczne pomogą pozbyć się bólu, wzdętego brzucha i uczucia ciężkości, a regularna aktywność fizyczna pozwoli zmniejszyć częstotliwość występowania uporczywych dolegliwości.
Pomoc farmakologiczna
W sytuacji, kiedy domowe sposoby nie przynoszą pożądanych efektów, albo kiedy ulga w bólu potrzebna jest niemal natychmiast warto sięgnąć po sprawdzone środki farmakologiczne. Niezastąpiony w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego jest lek Iberogast. Ten lek na wzdęcia jest preparatem całkowicie naturalnym, będącym mieszanką ekstraktów z 9 ziół leczniczych. W skład Iberogastu wchodzą ekstrakty z: ubiorka gorzki, korzenia arcydzięgla, kwiatów rumianku, owoców kminku, owoców ostropestu plamistego, liści melisy lekarskiej, liści mięty pieprzowej, glistnika jaskółcze ziele i korzenia lukrecji.
Właściwości ziół zawartych w leku Iberogast uzupełniają się wzajemnie przynosząc ulgę w żołądkowo-jelitowych dolegliwościach. Iberogast uaktywnia bowiem zbyt wolno, albo zbyt słabo pracujące mięśnie układu pokarmowego. Działa również wiatropędnie, pomagając wydalić z organizmu zalegające w przewodzie pokarmowym gazy.
Opracowano na podstawie: http://www.iberogast.pl/