Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 18.12.2021, 08:52
Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – jakie sprzęty, narzędzia i akcesoria powinno obejmować?
Każdy gabinet dentystyczny powinien posiadać niezbędne wyposażenie. Stanowi ono swego rodzaju bazę dla tej działalności medycznej. Podstawowe sprzęty i narzędzia umożliwiają skuteczne leczenie uzębienia pacjenta i wykonywanie wszelkich zabiegów dentystycznych. Co powinno się znajdować w każdym gabinecie stomatologicznym? O jakich narzędziach i akcesoriach nie można zapomnieć? Tego dowiesz się, czytając nasz dzisiejszy artykuł!

Unit stomatologiczny – podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Unit stomatologiczny stanowi jeden z głównych elementów, bez którego żaden dentysta nie wyobraża sobie swojej pracy. W jego skład wchodzą: fotel dentystyczny, stolik lekarza oraz stolik asysty i sterownik nożny. Unit obejmuje także blok spluwaczki, konsolę lekarza z urządzeniami, lampę zabiegową oraz blok zasilania. Konsola z kolei wyposażona jest w turbinę, mikrosilnik, do którego mocowane są róże wiertła, a także w dmuchawkę wodno-powietrzną.

Wszystkie elementy unitu powinny być wykonane z solidnych materiałów i zawierać najlepszej jakości podzespoły. Takie połączenie sprawia, że nie tylko nie będą się psuły podczas długoletniej eksploatacji, lecz także znacznie ułatwią pracę stomatologa. Ważne, aby takie części jak konsola lekarska, spluwaczka czy lampa, były regulowane- wówczas wykonywanie zabiegów będzie przebiegało znacznie sprawniej i szybciej.

Jakich narzędzi używa dentysta podczas codziennej pracy?

Są narzędzia, które są używane przez stomatologa podczas niemal każdej wizyty. Jest to z pewnością lusterko i pęseta stomatologiczna. Oprócz tego niezbędne są: nakładacz stomatologiczny, zgłębnik, łopatka stomatologiczna, upychadło oraz kleszcze. Charakterystyczne są także wiertła, których dźwięk możesz słyszeć już podczas czekania na swoją wizytę w poczekalni. Są one jednak bardzo potrzebne, gdyż pomagają lekarzowi w otworzeniu zęba oraz dotarciu do tych miejsc, w których występuje stan zapalny, próchnica lub inne schorzenie. Każdy dentysta powinien posiadać także kątnice, piaskarki oraz prostnice. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego powinno obejmować także ssaki, służące do usuwania nadmiaru nagromadzonej śliny.

Wypełnienia ubytków – co jest potrzebne do ich wykonania?

Jeżeli lekarz znajdzie ubytek w zębie, może zastosować lekarstwo lub zdecydować się na jego wypełnienie. W tym celu dentysta używa różnych substancji. Wybór najlepszego uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju ubytku – inne wypełnienie będzie stosowane w zębie przednim, a inne w bocznym. Można rozróżnić wypełnienia tymczasowe, utwardzane chemicznie oraz te utwardzane światłem. Istnieją także specjalne rodzaje wypełnień, które nadają do leczenia ubytków najmłodszych pacjentów. Jeżeli szukasz najlepszych materiałów wypełnieniowych, znaleźć je możesz w sklepie internetowym https://molarr.pl/. Oferuje on szeroki wybór wszystkich produktów, które są niezbędne w każdym gabinecie dentystycznym.

Artykuły higieniczne – ważne dla dentysty i pacjenta

W gabinecie stomatologicznym dbałość o higienę powinna być stawiana na pierwszym miejscu. Dlatego też w podstawowym wyposażeniu gabinetu stomatologicznego nie powinno zabraknąć jednorazowych akcesoriów. Mowa tu o rękawiczkach ochronnych, które dentysta zawsze powinien mieć podczas wykonywania swojej pracy, gazikach czy serwetach stomatologicznych. Niezbędne będą też kubeczki na wodę, kompresy oraz maseczki na twarz. Potrzebne są również fartuchy ochronne i preparaty do dezynfekcji rąk. Akcesoria te są niezwykle ważne, dlatego żaden stomatolog nie może o nich zapomnieć podczas wyposażania swojego gabinetu.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image