Wszywka alkoholowa Esperal
Mimo, iż wszywka alkoholowa należy do metod farmakologicznych, należy podkreślić, iż de facto nie leczy ona samego uzależnienia od substancji procentowej. Pomaga ona jedynie zachować abstynencję ze względu na wywoływanie awersji i strachu do picia, które tłumią objawy uzależnienia, mimo, iż nadal ono występuje. Alkoholik w takim przypadku może odczuwać chęć napicia się. Zdarza się, że część osób uzależnionych po pewnym czasie może zacząć żałować podjętej decyzji, stale odmierzając czas do zaprzestania działania tabletki po to, aby móc bezkarnie napić się alkoholu. Alkohol przez alkoholika traktowany jest jako nagroda za ich zdaniem, stracony czas.
Z powodu nieleczenia przyczyn alkoholizmu przez wszywkę, podskórna implantacja tabletki zawierającej Esperal nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy związane z występującym uzależnieniem, ponieważ w przeciwieństwie do terapii, nie sięga sedna problemu. Terapia jest procesem bardzo żmudnym, trudnym i długofalowym. Może zdarzyć się tak, że dany alkoholik będzie potrzebować wsparcia i motywacji przez większość swojego życia, wliczając w to inne, kompleksowe i wielotorowe działania leczniczo-terapeutyczne.
Jak działa Disulfiram?
Disulfiram i Esperal są nazwami stosowanymi wymiennie. Mianem Disulfiramu określa się substancję czynną Esperalu. Hamuje on działanie enzymów metabolizujących alkohol w wątrobie. W takim momencie w organizmie zaczyna gromadzić się toksyczny aldehyd octowy w znacznie większej ilości niż zazwyczaj, nawet dziesięciokrotnie. Gwałtownie zatruwane ciało zaczyna bronić się przez toksynami, dając upust objawom silnego zatrucia alkoholowego, które pojawia się nawet w ciągu kilku minut od rozpoczęcia spożywania alkoholu. Taki stan utrzymuje się nawet przez kilkanaście godzin. Powtarzane sytuacje z czasem wywołują negatywne skojarzenia alkoholu, skutecznie odstraszając przez kolejnym piciem.
Jeśli abstynencja nie wystarczy, to co robić?
W początkowej fazie abstynencji wśród alkoholików bardzo często pojawia się rozczarowanie i frustracja. Oczekują oni szybkiej i łatwej poprawy, gwałtownie odstawiając alkohol. Zazwyczaj poprawy nie ma, za to dana osoba dostrzega, że życie z wyrzekaniem się alkoholu jest bardzo trudne. Pojawiają się za to dolegliwości i powikłania zdrowotne, będące konsekwencją nadmiernego i długofalowego spożywania napojów alkoholowych.
Inną zagrażającą sytuacją może być dochodzenie do wniosku przez alkoholików, iż alkohol wcale nie stanowi przyczyny ich problemów. De facto mają rację – używka jest tylko sposobem kompensowania sobie odczuwanych niedoborów emocjonalnych, nie stanowiąc ich przyczyny. W ten sposób dana osoba próbuje regulować powstałe napięcie emocjonalne.
Takie emocje jak np.: lęk, złość, stres, czy też smutek nie znikają wraz z przestrzeganiem zasad abstynencji. Z tego powodu częstą wątpliwością wśród alkoholików jest sensowność terapii. Ciężko zrozumieć mu dlaczego warto stosować abstynencję, skoro uzależnienie nie jest przyczyną życiowych niepowodzeń, szczególnie, że zrezygnowanie ze stosowanej używki łączy się z wieloma wyrzeczeniami. Konsekwencje patrzenia na świat w ten sposób są łatwe do przewidzenia. Taka osoba wymaga wzmocnienia oraz rozwinięcia motywacji wewnętrznej – z tego powodu zaleca się skierowanie na psychoterapię. Pacjent pozna tam mechanizmy działania uzależnień, a także nabierze umiejętności manipulowania tym schematem. Terapia umożliwia poukładanie swojego życia od nowa, eliminując z niego całkowicie używki, a także wyposaża daną osobę w nowe, prozdrowotne nawyki, a także zainteresowania na różnych polach aktywności.
Czy można zrobić coś jeszcze?
Terapia nie jest jedyną formą leczenia uzależnienia. Warto skorzystać np. z pomocy grup wsparcia Anonimowych Alkoholików. Stanowią one bardzo dobre uzupełnienie kompleksowości działań terapeutów. Takie spotkania są bezpłatne, a korzyści z nich płynące są liczne, np. umożliwiają uzyskanie wsparcia, dobrych rad, a także wymianę doświadczeń z innymi, trzeźwymi alkoholikami. Tym samym grupy AA są bezpiecznym środowiskiem, gdzie można spotkać wielu wartościowych ludzi z podobnymi problemami oraz ciekawymi zainteresowaniami. Warto podkreślić, że AA nie są jedynie spotkaniami grona osób, ale także można je rozpatrywać w aspekcie stylu życia lansującym prozdrowotne nawyki i bezalkoholowe rozrywki.
Esperal to nie metoda dla wszystkich
Zaszycie alkoholowe jest zabiegiem chirurgicznym. Ze względu na to przed poddaniem się procedurze, należy wykluczyć potencjalne przeciwwskazania do zabiegu. Pierwszym podstawowym warunkiem jest zachowanie abstynencji przez zabiegiem minimum 48 godzin przed planowanym udaniem się na zabieg. Należy również wykluczyć alergię i nadwrażliwość na wszelkie składniki leku. Taka sytuacja zdarza się dość sporadycznie, jednak jest to nadal podstawowe przeciwwskazanie, niezależne od Pacjenta.
Jeśli chodzi o osoby znajdujące się pod wpływem działania alkoholu, takim osobom zaleca się wcześniejsze odbycie odtruwania alkoholowego. W przeciwnym razie Disulfiram natychmiastowo wejdzie w reakcję chemiczną z etanolem, wywołując szereg niebezpiecznych objawów. Dodatkowo, osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu nie jest w pełni świadoma swoich poczynań oraz podejmowanych decyzji, przy czym należy podkreślić, że jednorazowo wykonana wszywka alkoholowa może być aktywna nawet przez jeden rok kalendarzowy.
Należy podkreślić, że posiadanie wszywki alkoholowej Esperal eliminuje również przyjmowanie wszelkich substancji zawierających w składzie alkohol, uwzględniając w to poszczególne leki, płyny do higieny jamy ustnej, kosmetyki, ocet, słodycze. Nawet zjedzenie jednego cukierka z wódką powoduje pojawienie się zatrucia alkoholowego oraz odczuwanie jego objawów.
Kolejnym istotnym przeciwwskazaniem jest chorowanie na poszczególne choroby przewlekłe, np. układu krążenia. Z tego powodu przed poddaniem się zabiegowi, Pacjent zostaje skierowany przez lekarza na odpowiednią diagnostykę. Tym samym stwierdzenie choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia, niewydolności sercowo-krążeniowej dyskwalifikuje do zabiegu.
Jak przygotować się do wszycia Esperalu w czasie pandemii?
W Bydgoszczy https://esperalbydgoszcz.pl/ szczególnie kładzie się nacisk na bezpieczeństwo zabiegu, dlatego przed nim Pacjent zostaje skierowany na obowiązkową konsultację medyczną z lekarzem, który na podstawie wywiadu medycznego oraz badań stwierdzi trzeźwość oraz brak przeciwwskazań do zabiegu. W przeciwnym razie Pacjent kierowany jest na detoksykację. Dodatkowo weryfikuje się kontakt Pacjenta z wirusem COVID-19.
Poza tym, nie ma szczególnych wymogów przed zabiegiem. Warto aby Pacjent był wyspany i wypoczęty przed zaszyciem, a także posiadał wiedzę z zakresu działania metod awersyjnych. Swój stan wiedzy Pacjent potwierdza na piśmie, podpisując stosowne zgody na zabieg oraz oświadczenia.
Innym sposobem na przygotowanie się może być budowanie szczerej motywacji wewnętrznej – działanie pod przymusem osób trzecich nie przynosi spodziewanych rezultatów.
Artykuł Partnera