Jak powstają magnesy z neodymu?
Wyjątkowe właściwości magnesów neodymowych to między innymi zasługa nowoczesnego sposobu ich wytwarzania. Polega on na prasowaniu poszczególnych surowców pod bardzo wysoką temperaturą, a następnie ich sklejaniu lub spiekaniu.
Co bardzo istotne, wszystkie metale nie podlegają przy tym procesowi topienia, a ich obróbka następuje na każdym etapie wyłącznie w sproszkowanej postaci. Finalnie złączone tworzywa zostają poddane silnemu działaniu pola magnetycznego, co zapewnia ich niezwykle funkcjonalne właściwości.
Szerokie pole zastosowania
Magnesy neodymowe są na tyle praktyczne, że można je obecnie wykorzystywać na wiele różnorodnych sposobów. Przede wszystkim wchodzą one w skład urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, monitory komputerowe, dyski twarde, dyskietki, głośniki, mikrofony, odtwarzacze CD czy mp3. Umożliwiają ponadto sprawną pracę kompasów, wszelkich liczników, a także urządzeń medycznych. Warto wiedzieć ponadto o tym, że magnesy neodymowe znacząco wspomagają działania służby zdrowia na całym świecie. Magnetoterapia z ich użyciem pomaga zwłaszcza osobom cierpiącym na poważne schorzenia układu pokarmowego, krwionośnego, a także kostnego.
Zastosowanie przemysłowe magnesów neodymowych polega zwłaszcza na usprawnianiu pracy silników mechanicznych oraz prądnic. Tworzą one jednocześnie nowoczesne magnetyzery samochodowe, a także umożliwiają skuteczne uzdatnianie wody oraz powietrza. Magnesy tego typu są ponadto wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle zabawek dla dzieci. Jeszcze do niedawna były również stosowane przez oszustów do zatrzymywania pracy liczników mierzących zużycie wody w mieszkaniach, co obecnie jest już na szczęście bardzo utrudnione.
Wady oraz możliwe zagrożenia wynikające z użytkowania magnesów
Magnesy neodymowe nie są jednak pozbawione kilku niewątpliwych wad. Przede wszystkim charakterystyczna jest ich duża kruchość, a także wysoka aktywność chemiczna. Pojawia się więc konieczność pokrywania powierzchni dodatkowymi powłokami chemicznymi. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu powłoki z tworzyw sztucznych, niklu, fosforanu, cynku, cyny, złota oraz srebra. Dzięki temu magnesy zostają odpowiednio przystosowane do użytkowania w różnych warunkach środowiskowych.
Istnieje także spore zagrożenie, związane z zakłóceniami powodowanymi przez magnesy z neodymu. Z tego też powodu powinny na nie uważać zwłaszcza osoby mające zainstalowany rozrusznik serca, a także korzystające z innych urządzeń medycznych. Magnesy należy ponadto trzymać z dala od tego rodzaju urządzeń jak chociażby telewizory, dyski twarde, zegarki, a także karty kredytowe. W przeciwnym bowiem razie mogłyby doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.
Autor artykułu:
Artykuł powstał we współpracy z firmą BIEGUN