Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 04.03.2015, 19:29
Wielkie malowanie
W każdym domu jest coś do pomalowania. Malujemy ściany, sufity schody, balustrady zewnętrzne i wewnętrzne i wiele innych akcesoriów będących na wyposażeniu naszego domu.

Na ściany nakładamy tapety lub pokrywamy farbą emulsyjną. Kolor farby możemy wybrać w sklepach budowlanych. Niekiedy na monitorze komputera mamy możliwość ujrzenia koloru, który jeszcze nie został zmieszany. Zanim jednak przystąpimy do malowania tynku musimy ścianę dobrze oczyścić, jeżeli wcześniej była malowana tym samym rodzajem farby, a nowy kolor nie jest zdecydowanie jaśniejszy od poprzedniego to ściany wystarczy tylko umyć wodą. W ten sposób oczyścimy powierzchnie z kurzu. Jeżeli ściana ma być zdecydowanie jaśniejsza to lepiej zdrapać starą farbę, aby dawni kolor nie popsuł efektu. Jeżeli zamierzamy pokryć farbą nowy tynk to tu wiele zależy od tego jaki mamy rodzaj tynku.

Emulsją pokrywamy tynk wapniowo cementowy, itp. Natomiast tynk akrylowy pokrywamy farba akrylową, a silikonowy silikonową. Tego rodzaju farby są integralną częścią tynku, więc razem z tynkiem są sprzedawane. Jeśli budujemy nowy dom, informacje o rodzaju tynku powinny zawierać wszystkie projekty domów. Farby nie należy nakładać na niewyschnięty jeszcze tynk. Gdy kupimy zaprawę tynkową to w instrukcji znajdziemy informację jak długo zaprawa schnie i kiedy można ją pokryć farbą.

Podłoże betonowe możemy malować niemal każdą farbą przeznaczoną do elewacji, jednak jeżeli przedmiot, który chcemy pomalować znajduje się na wolnym powietrzu, np. są to słupki od płotu, to oczywiście należy użyć farby zewnętrznej. Na takie podłoże polecana jest farba akrylowa zewnętrzna, ale można też zastosować inną.

Rozróżnienie farby zewnętrznej i wewnętrznej jest bardzo ważne, bowiem farba wewnętrzna na wolnym powietrzu szybko ulegnie zniszczeniu. Jeżeli nasz dom jest zbudowany z pięknej czerwonej cegły i nie zamierzamy go pokrywać tynkiem to najlepiej zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem. Jednak należy to zrobić w ciągu dwóch lat od postawienia murów, po tym czasie szkodliwe substancje zniszczą nam impregnat i przed malowaniem odpowiednio zagruntować cegłę. Tak samo postępujemy w przypadku ozdobnych murków i słupków od płotu, zbudowanych z silikatowej cegły.

Jednak dom to nie tylko elewacja i beton. To również drewno i metal. Jeżeli budujemy dom ze spadzistym dachem do należy zaimpregnować więźbę dachową i co kilka lat sprawdzać czy niekorzystne czynniki (np. para wodna) nie uszkodziły struktury drewna. Drewniane gonty na dachu są fabrycznie zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, jednak warto robić przegląd dachu i sprawdzić czy zabezpieczająca powłoka nie jest uszkodzona, w razie czego można pomalować specjalnym preparatem do drewna i w ten sposób uniknąć trwałego uszkodzenia. W domu gdy posiadamy drewniane schody to również od czasu do czasu należy je pomalować. Najczęściej do tego celu używa się bezbarwnego lakieru.

Nieco inaczej wygląda malowanie powierzchni metalowych. Należy uwzględnić fakt że elementy metalowe znajdują się na wolnym powietrzu, są to przede wszystkim płoty, furtki, bramy, balustrady balkonowe itp. Działanie deszczu, mrozu i promieni słonecznych sprawia, że te elementy szybko się niszczą, więc wymagają częstej konserwacji. Zanim przystąpimy do malowanie metalowych powierzchni, należy je dokładnie oczyścić z rdzy, starej farby i innych zanieczyszczeń. Można do tego użyć drucianej szczotki i cienkiego papieru ściernego, po oczyszczeniu powierzchni powierzchnię metalową pokrywamy farbą podkładową lub gruntującą. Ten rodzaj farby chroni metal przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami, a także zapewni dobrą przyczepność farbie wierzchniej. Po wyschnięciu farby gruntującej możemy przystąpić do nałożenia farby wierzchniej. Tu mamy do wyboru wiele rodzajów farb. Farba poliuretanowa polecana jest do powierzchni ze stali żelaza i żeliwa. Natomiast grupa farb akrylowych najlepiej sprawdza się na powierzchniach aluminiowych i cynkowych. Jeżeli powierzchnię metalową chcemy przyozdobić i jednocześnie zabezpieczyć przed korozją to mamy do dyspozycji całą gamę farb dekoracyjnych.