Alternatywne wizyty lekarskie
Trudność w dostaniu się do lekarza np. chorób zakaźnych, wiąże się z niepokojem, trudnością w uzyskaniu interpretacji wyników badań lub przedłużeniem e-recepty. Alternatywą są wizyty lekarskie online, które stały się sposobem na konsultacje z lekarzem, kiedy nie możemy wyjść z domu. Wyróżniamy dwa rodzaje wizyt online:
- - Teleporady - rozmowy telefoniczne z lekarzem, które zastępują tradycyjną wizytę lekarską bez wychodzenia z domu.
- - Wideoporady - konsultacje, którym towarzyszy nie tylko dźwięk, ale też obraz. Spotkanie twarzą w twarz jest możliwe dzięki komunikatorom internetowym.
Oba rozwiązania są bezpieczne, ponieważ pozwalają na pozostanie w domu i minimalizują ryzyko zarażenia koronawirusem, a pacjenci nie pozostają bez opieki lekarskiej.
Wideoporady - zalety
Wideoporady to konsultacja z wykwalifikowanym lekarzem za pośrednictwem wideorozmowy. Tego rodzaju wizyta jest nieco okrojoną wersją kontaktu z pacjentem, ponieważ wyklucza np. osłuchanie lub badanie palpacyjne, ale jest niezastąpiona w przypadku:
- - Wątpliwości odnośnie otrzymanych wyników badań, takich jak wyniki krwi, obrazów wątroby lub wyników serologicznych
- - Wystawienie zwolnienia lub recepty (np. w przypadku prowadzenia długotrwałej terapii farmakologicznej, której nie można przerwać)
- - W sytuacji wątpliwości dotyczących postępowania, zachowań i badań profilaktycznych oraz niepewności odnośnie stanu zdrowia.
Przed wizytą online, czyli połączeniem się np. za pomocą Skype, lekarz otrzymuje na maila wyniki badań, które pacjent chciałby umówić. W ten sposób może wcześniej się z nimi zapoznać, a podczas wideoporady ewentualnie dopytuje o szczegóły i słucha z jakim problemem zgłasza się do niego pacjent.
Wideoporady ze specjalistą chorób zakaźnych w Veritamed
Veritamed to centrum medyczne, które świadczy usługi zdalne, w tym wideo i teleporady dla pacjentów, którzy nie mają możliwości bezpośredniej konsultacji z lekarzem. Na wizytę online można umówić się m.in z lekarzem chorób zakaźnych Rafałem Szymańskim, który posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu chorób wywołanych przez grzyby, wirusy, bakterie lub pasożyty. Na co dzień pracuje jako członek zespołu lekarskiego oddziału zakaźnego w szpitalu w Warszawie. W czasie wizyty, pacjenci mają możliwość rozmowy oraz rozwiania wątpliwości dotyczących wyników badań, a także uzyskania wskazówek odnośnie dalszego postępowania.
W ramach wideoporady możliwe jest udzielenie porad dotyczących diagnostyki chorób zakaźnych np. HIV oraz skonsultowanie wykonanych badań m.in:
- - Wyników na koronawirusa (SARS-CoV-2), wywołującego COVID-19
- - Morfologii i innych wyników badań podstawowych (w tym m.in badania moczu lub biochemii)
- - Ocena MRI, USG i TK wątroby
Możliwe jest także uzyskanie przedłużenia zwolnienia lekarskiego lub e-recepty, która umożliwia kontynuowanie leczenia. Pacjenci korzystający pierwszy raz z usług placówki medycznej są zobowiązani do rejestracji oraz przejścia weryfikacji na stronie internetowej.