Zmiany skórne mogą mieć różne pochodzenie: neuro-, krwio-, limfo -genne, co warunkuje ich wielkość, kształt i ogólny wygląd.
Przyczyny powstawania znamion barwnikowych
Tworzą się one poprzez zmiany komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik skóry. Komórki te nazywa się melanocytami. Mogą one pojawiać się zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Mogą być wrodzone lub pojawić się później. Mimo to przyjmuje się, że znaczna ich część kształtuje się do dwudziestego roku życia. Do przyczyn ich powstawania zalicza się:
- Zmiany skórne wrodzone,
- Czynniki środowiskowe,
- Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe,
- Czynniki genetyczne: np. zespół znamion dysplastycznych – zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.
Wskazania do usuwania znamion
Mimo iż zazwyczaj zmiany barwnikowe, potocznie zwane pieprzykami są niegroźne dla zdrowia, istnieje grupa zwolenników ich usuwania. Przede wszystkim jedną z przyczyn ich pozbywania się jest ich nieestetyczny wygląd. Dodatkowo mogą one być narażone na urazy poprzez np. kontakt z ubraniem lub biżuterią. Mogą również wystąpić czynniki zdrowotne, takie jak:
- Powiększanie się zmiany,
- Wielkość ponad 6 mm,
- Krwawienie,
- Swąd,
- Brak jednolitości w zabarwieniu,
- Nieregularne brzegi zmiany skórnej.
Obserwując u siebie powyższe zmiany należy udać się jak najszybciej na konsultację z lekarzem.
Dlaczego warto usuwać brodawki?
Brodawki są dość zaraźliwe, ponieważ ich powstawanie uwarunkowane jest przez infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Czasami dotykanie przedmiotu, który wcześniej był w posiadaniu osoby z kurzajkami występującymi na dłoni wystarcza, aby druga osoba została zainfekowana. Często zdarza się tak, że brodawki rozsiewają się po innych częściach ciała. Z tego powodu wczesne dostrzeżenie kurzajek oraz ich usunięcie wydaje się być szczególnie ważne. Chirurgiczne usuwanie brodawek należy do mało inwazyjnych metod pozbywania się chorobowych zmian skórnych. W naszym gabinecie kurzajki wycina się łącznie z ich korzeniami z zastosowaniem marginesu zdrowej tkanki. W ten sposób zapobiega się ich ponownemu namnażaniu. Dodatkowo skutecznie obniża się ryzyko powstania zmian nowotworowych niemalże do minimum. Klasyczna metoda chirurgiczna jest stosowana zazwyczaj w momencie kiedy lekarz stwierdzi złośliwe podłoże zmian skórnych. Dodatkowo umożliwia ona pobranie wycinka w celu poddania go dalszej diagnostyce poprzez badanie histopatologiczne.
Inne, typowe zmiany skórne
Innymi powszechnymi zmianami skórnymi nazywa się włókniaki twarde, inaczej zwane mianem histiocytomą. Zazwyczaj występują w miejscu, gdzie wcześniej wystąpiły drobne urazy skórne, takie jak skaleczenia lub użądlenia owadów. Inną przyczyną ich występowania jest zapalenie mieszka włosowego.
Włókniaki miękkie należą do grupy nowotworów niezłośliwych. Bardzo często mają charakter wrodzony, aczkolwiek ryzyko ich wystąpienia wzrasta razem z wiekiem.
Z kolei naczyniaki są zmianami, które związane są z rozrastaniem się komórek ścian naczyń krwionośnych skóry, mają postać małych, czerwonych niewielkich plam na skórze.
Nagniotki, odciski, a także modzele skórne są zmianami, które pojawiają się zazwyczaj na stopach poprzez przewlekłe drażnienie danego miejsca.
Zmiany barwnikowe
Następnym powszechnym rodzajem zmian skórnych są znamiona barwnikowe, powszechnie nazywane pieprzykami. Ich budowa składa się z komórek barwnikowych skóry, zwane melanocytami. Wyróżnia się ich dwa główne rodzaje: atypowe, inaczej zwane dysplastycznymi oraz zwykłe. Zwykłe występują zazwyczaj od momentu urodzenia. Charakteryzują się tym, że nie wykazują one tendencji do transformowania się w postać nowotworu złośliwego, w odróżnieniu od znamion nabytych i atypowych. Te rodzaje wymuszają szczególną ochronę przeciwsłoneczną, a także systematyczną kontrolę lekarską, minimum raz w roku. Najgroźniejszym dla zdrowia i życia człowieka typem nowotworu skóry jest czerniak, który wykazuje szczególne złośliwe właściwości. Wywodzi się on z melanocytów, a także charakteryzuje się gwałtownym wzrostem, tendencją do przerzutów oraz niską podatnością na podejmowane próby leczenia.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
W momencie rozważania decyzji o poddaniu się chirurgicznemu usunięciu wszelkich zmian skórnych warto zasięgnąć opinii w środowisko oraz wybrać takie miejsce, które będzie charakteryzować się następującymi cechami:
- Zatrudniany personel jest wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony,
- Standardem obsługi Klienta jest miłe nastawienie do drugiej osoby, przyjazna atmosfera, profesjonalizm oraz skuteczność działania,
- Usuwanie znamion i innych zmian skórnych przeprowadzane jest w warunkach ambulatoryjnych w miejscu, które posiada dobrze wyposażony gabinet chirurgiczny, przystosowany do prowadzenia wszelkich zabiegów z tej dziedziny medycyny,
- Lekarze mają oddane do użytku profesjonalny sprzęt najwyższej klasy, a także sterylne narzędzia i preparaty medyczne znanych i renomowanych form,
- Prowadzony jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo całej procedury medycznej oraz zwiększa komfort Pacjenta. W ten sposób usuwany jest czynnik bólu przy jednoczesnym zachowaniu świadomości,
- Gabinet umożliwia przekazanie wycinka tkanki do badania histopatologicznego (badania z użyciem weryfikacji mikroskopowej), oceniającej charakterystykę danej zmiany,
- Stosuje się najwyższej jakości szwy, a w celu zabezpieczenia rany Pacjentowi zakładany jest specjalny opatrunek,
- W całym budynku jest czysto, a dodatkowo personel zwraca uwagę na odkażanie powierzchni.
Wszystkie powyższe cechy posiada nasz gabinet mieszczący się w Łodzi , więcej informacji można odnaleźć po wejściu na naszą stronę internetową: https://chirurgialodz.pl/chirurgiczne-usuwanie-zmian-skornych-lodz/ .
Należy pamiętać, że opatrunek powinno się zmieniać codziennie, aby zachować higienę miejsca po zabiegu. Z kolei szwy zdejmuje się maksymalnie po czternastu dniach na wizycie kontrolnej. Zaleca się, aby po zabiegu Pacjent przez około dwa tygodnie stosował preparaty natłuszczające, a także szczególną uwagę zwracał na ochronę przeciwsłoneczną. Dość dobrze na rekonwalescencję podrażnionego miejsca wpływają masaże powstałej blizny, która powstaje zawsze, po każdym wykonanym nacięciu skóry skalpelem. Tym samym niemożliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego bez powstawania blizny. Może mieć ona różny wygląd, zależy to od indywidualnych uwarunkowań danego Pacjenta. Warto zaznaczyć, że blizny pleców, ramion i kończyn dolnych są najbardziej problematyczne w gojeniu się i uzyskaniu pożądanego efektu kosmetycznego.
Ryzyko związane z usuwaniem znamion
Jak najszybciej należy poradzić się lekarza w momencie zaobserwowania poniższych czynników, świadczących o trwającej infekcji:
- Z rany tworzy się wyciek, krwawienie, pojawia się nieprzyjemny zapach z okolicy rany,
- Pacjent zaczyna gorączkować powyżej 38 stopni,
- Pojawia się silny ból, który odporny jest na działanie leków przeciwbólowych.
Co ciekawe, w Internecie znajduje się wiele porad w jaki sposób samodzielnie usunąć kłopotliwą zmianę skórną, jednak jest to niezwykle ryzykowne i nieodpowiedzialne, ponieważ łączy się to z ryzykiem zakażenia, infekcji oraz pojawienia się wyjątkowo szpetnej blizny.
Artykuł Partnera