Z OSTATNIEJ CHWILI
Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa! / Edukacja zawodowa na pierwszym miejscu / Interwencja Straży Pożarnej w Łętowni / Od kwietnia wzrosły jednorazowe odszkodowania wypadkowe z ZUS: sprawdź zmian
Dodano dnia 02.03.2016, 08:31
Usterki w nowym mieszkaniu – czy można skorzystać z rękojmi od dewelopera?
W przypadku awarii nowego samochodu czy też telewizora, produkt oddajemy do sprzedawcy w ramach rękojmi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że taka droga dochodzenia swoich roszczeń jest możliwa również w przypadku nieruchomości.

Nowe mieszkanie często wydaje się kupującym tym „wymarzonym”. Nabywcy poświęcają wiele czasu na jego wybór, dlatego też oczekują, że będzie ono perfekcyjne. Niestety życie, a raczej deweloperzy, często piszą nam inne scenariusze.

Usterki w budynkach, które zostały już oddane do użytku i odebrane przez nabywcę, wcale nie zdarzają się tak rzadko. Najczęściej ujawniają się one po dłuższym czasie, na przykład po 2-3 latach od zawarcia transakcji. Wśród tych najczęstszych, a jednocześnie trudnych w naprawie, znajdują się wady dotyczące izolacji pionowej i poziomej przeciwwilgociowej w budynkach, co skutkuje w zawilgoceniu pomieszczeń, a nawet w ich zalaniu, przykładowo w podziemnych garażach, także wady wykonania dachów i elewacji, które prowadzą do obniżenia izolacyjności budynku, wady wykonawcze balkonów i tarasów, wentylacji, również części wspólnych. W takich właśnie sytuacjach właściciel nieruchomości ma możliwość skorzystania z przysługującego mu prawa do rękojmi.

Jak zareklamować awarię w mieszkaniu?

Skorzystanie z rękojmi dla nieruchomości umożliwia dział drugi Kodeksu Cywilnego, który poświęcony jest tematyce rękojmi za wady. Aktualnie rękojmia ta wynosi 5 lat dla tych nieruchomości, które zostały zakupione po 25 grudnia 2014 roku, natomiast 3 lata dla tych, które zostały zakupione przed tym terminem. Żeby skorzystać z tego prawa, należy skontaktować się z deweloperem i pamiętać o tym, aby wszelkie ustalenia posiadać na piśmie. W przypadku, gdy deweloper nie będzie skory do napraw, pozostaje wejście na drogę sądową.

Zatem jeżeli wybierasz rynek pierwotny w Lublinie lub w innym mieście, masz ten atut, że możesz skorzystać z rękojmi w przypadku wystąpienia wad, zarówno pomniejszych awarii, na przykład bezpieczników, jak i poważniejszych wad konstrukcyjnych budynków.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image