Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 22.03.2020, 14:39
Urologiczne badania okresowe - co warto wykonać?
Problemy związane z wydalaniem moczu bądź jego nietrzymaniem uważane są w naszym społeczeństwie tematami tabu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że zaniedbanie tych kwestii może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Problemy związane z wydalaniem moczu bądź jego nietrzymaniem uważane są w naszym społeczeństwie tematami tabu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że zaniedbanie tych kwestii może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Mowa tutaj nie tylko o chorobach nerek, moczowodów, cewki moczowej czy u mężczyzn chorób gruczołu krokowego i gonad. Przez pomijanie okresowych badań urologicznych możemy nie zauważyć rozwijającego się nowotworu.

Z tego względu warto poddawać się urologicznym badaniom profilaktycznym, szczególnie jeśli w naszej rodzinie występowały jakiekolwiek problemy natury urologicznej. Czego należy się spodziewać po takim badaniu?

Co ile należy wykonywać urologiczne badania okresowe

Nie istnieją dokładne zalecenia co do profilaktycznych badań urologicznych w przypadku mężczyzn oraz kobiet w wieku poniżej 30 roku życia. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że w przypadku jakichkolwiek dolegliwości, które mogą być powiązane z nerkami czy z naszym układem moczowo-płciowym powinniśmy udać się do lekarza.

Im jesteśmy starsi, tym coraz więcej problemów urologicznych będzie się pojawiać. Dlatego zaleca się, aby każdy mężczyzna po 40 roku życia odwiedził urologa profilaktycznie, a następnie skupił się na okresowych badaniach. W ten sposób będziemy mieli pełną świadomość w jakim stanie jest nasze ciało, a w przypadku pojawienia się nowotworu będziemy w stanie szybciej rozpocząć leczenie, co w wielu przypadkach może uratować nasze życie. Badania okresowe powinniśmy wykonywać co roku, chyba że lekarz zaleci krótsze interwały.

Na czym polegają okresowe badania urologiczne u mężczyzn?

W zależności czy do lekarza specjalisty uda się kobieta czy mężczyzna, badanie urologiczne będzie się różnić. U mężczyzn, szczególnie w przypadku osób powyżej 40 roku życia, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia powiększonej prostaty. To natomiast wpływa na zdolność oddawania moczu oraz jego nietrzymania, a w przyszłości może zwiastować pojawienie się nowotworu.

Z tego względu u mężczyzn urologiczne badanie okresowe będzie przede wszystkim zaczynało się od podstawowego badania prostaty. Badanie wykonywane co roku może wykazać, że nasza prostata jest nieco powiększona. W takiej sytuacji oprócz klasycznego badania prostaty przez odbytnicę będziemy musieli także robić badanie USG Jamy Brzusznej.

Jeżeli w naszej rodzinie udokumentowany był przypadek raka prostaty (czy to u ojca/dziadka czy u braci), to oprócz wyżej wspomnianych badań, będziemy musieli również zrobić badanie krwi, w którym sprawdzimy poziom markerów PSA.

Kobiety również powinny chodzić do urologa!

Badanie urologiczne u kobiety wygląda nieco inaczej, niż u mężczyzny. Oprócz obowiązkowego wywiadu lekarskiego, jaki przeprowadza się w przypadku obu płci, podczas wizyty u urologa kobiety będą miały przeprowadzane palpacyjne badanie podbrzusza. Dodatkowo palpacyjne badanie wykonuje się także innych partii ciała, w tym lędźwi, krocza czy ujścia cewki moczowej.

Artykuł napisany po konsultacji z urologiem dr Adamem Michalskim.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image