Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe od wielu lat. Posiadając motocykl lub samochód, musisz posiadać także OC, o ile Twój pojazd jest zarejestrowany na terenie Polski.
Jeśli nie będziesz posiadał OC, a dojdzie do wypadku, jego koszty początkowo pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale następnie to Ty zostaniesz pociągnięty do oddania danej kwoty. Nie jest to więc nic przyjemnego, zwłaszcza że koszty mogą być bardzo wysokie.
Jako, że OC jest obowiązkowe, ustawowo zostały określone także wyłączenia w których ubezpieczyciel nie pokryje kosztów. Są to:
-
- szkody związane z zanieczyszczeniem lub skażeniem środowiska,
-
- szkody dotyczące przewożonych za opłatą przedmiotów,
-
- szkody polegające na utracie cennych przedmiotów np. gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, zbiorów filatelistycznych lub numizmatycznych oraz dokumentów,
-
- szkody, które wyrządził kierujący na mieniu posiadacza pojazdu.
Oczywiście istnieją także sytuacje, które nie wyłączają ubezpieczyciela od pokrycia szkód. Dlatego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie jeśli:
-
- sprawca zbiegł z miejsca wypadku,
-
- szkoda została wyrządzona umyślnie,
-
- kierujący był pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
-
- sprawca nie posiadał prawa jazdy,
-
- sprawca wszedł w posiadanie pojazdu poprzez kradzież lub włamanie.
Jak widać mimo że OC jest obowiązkowe i zazwyczaj powinieneś kierować się jego jak najniższą ceną, to nadal ubezpiecza Cię w bardzo wielu sytuacjach, także tych nietypowych. Oczywiście w wypadku wymienionych powyżej sytuacji ubezpieczyciel będzie domagał się zwrotu kosztów na podstawie roszczenia regresowego.
Jeśli mieszkasz w większym mieście możliwe, że Twoje OC będzie droższe. Cena osiąga nawet od tysiąca złotych wzwyż w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław czy Gdańsk. W mniejszych miastach jest zazwyczaj nieco niższe. Szacuje się, że średnio kierowcy płacą około kilkuset złotych za swoje OC. Jednak jeśli chcesz by Twoje OC było tańsze, nawet o 10%, możesz ubezpieczyć swój samochód przez internet. Możesz skorzystać także ze strony www.motobiznes.net, która zawiera sporo istotnych i cennych informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajdziesz tam także informacje dotyczące firm, które są szeroko polecane, jeśli chodzi o ubezpieczenia OC i AC. Są to między innymi:
-
- Link 4,
-
- Generali,
-
- mBank,
-
- Hestia,
-
- Liberty Direct,
-
- Uniqa,
-
- AXA,
-
- BENEFIA 24.
Na wysokość Twojego OC wpływa kilka rzeczy. Są to między innymi wiek klienta, rok produkcji samochodu, historia wcześniejszych szkód komunikacyjnych, roczny przebieg oraz pojemność silnika czy miejsce zamieszkania kierowcy.
Jeśli masz dobrą historię i do tej pory jeździłeś wyjątkowo bezpiecznie, możesz liczyć na spore zniżki, podobnie jak kupując OC przez internet.
O swoim ubezpieczeniu powinieneś wiedzieć tak naprawdę wszystko. Tylko wtedy będziesz świadomy tego jak będzie wyglądać Twoja sytuacja w razie kolizji, wypadku czy innego zdarzenia. Musisz więc dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i dokładnie poznać obowiązki Twoje i ubezpieczyciela. Zanim sięgniesz po konkretne ubezpieczenie, zapoznaj się z porównywarkami ubezpieczeń, które są dostępne online, czy też artykułami mówiącymi jak wziąć najtaniej OC, choćby na stronie http://www.motobiznes.net/661/jak-wybrac-najtansze-oc/. Poza tym masz do wyboru także kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych. Zdecydowanie warto zrobić dobre i staranne rozeznanie przed wyborem konkretnego ubezpieczenia.