Wspólnota mieszkaniowa – własność lokalu
Pierwszym krokiem w celu wyodrębnienia ze spółdzielni mieszkaniowej jest nabycie praw własności do mieszkania. Niezależnie od tego, czy do lokalu przysługuje Ci prawo spółdzielcze lokatorskie czy spółdzielcze własnościowe, możesz ubiegać się o prawo własnościowe. W tym celu powinieneś wystąpić z odpowiednim wnioskiem do spółdzielni mieszkaniowej.
Po nabyciu własnościowego prawa do lokalu, stajesz się właścicielem nie tylko swojego mieszkania, ale także określonej części gruntu, na którym stoi budynek i części powierzchni wspólnych (np. klatki schodowej, dachu).
Co to jest wspólnota mieszkaniowa?
Wspólnota mieszkaniowa to właściciele wszystkich lokali, jakie znajdują się w określonym budynku. W przeciwieństwie do spółdzielni mieszkaniowej, która stanowi osobowość prawną i podlega ścisłym regulacjom, wspólnoty same ustalają zasady swojego funkcjonowania. We wspólnocie mieszkaniowej każdy właściciel lokalu ma prawo głosu (zależne od wielkości mieszkania) i może uczestniczyć we wszystkich decyzjach dotyczących nieruchomości, bez konieczności wnoszenia opłat wpisowych.
Wyodrębnienie ze spółdzielni mieszkaniowej
Jeżeli większość lokatorów budynku (obliczana na podstawie powierzchni mieszkań) nabędzie własnościowe prawa do swoich lokali, wówczas możliwe jest przyjęcie przez nich uchwały o wyodrębnieniu wspólnoty z zasobów spółdzielni. Warto zauważyć jednak, że na tym etapie nowopowstałą wspólnotą wciąż zarządza spółdzielnia mieszkaniowa. Jak to zmienić?
W tym celu konieczne jest przyjęcie uchwały o odwołaniu zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Co ważne, uchwała ta, by zyskać moc prawną, musi zostać zaprotokołowana przez notariusza. Po jej przyjęciu we wspólnocie mieszkaniowej należy wybrać nowy zarząd, który zobowiązany będzie do uzyskania numeru REGON (w urzędzie statystycznym), NIP (w urzędzie skarbowym) oraz założenia rachunku bankowego.
Warto wiedzieć
W przypadku nowych budynków, których właścicielem jest deweloper, wspólnota mieszkaniowa powstaje automatycznie, z chwilą nabycia praw własnościowych do pierwszego lokalu w budynku. Chcesz wiedzieć więcej na temat nowych nieruchomości? Zapoznaj się z artykułem „Nowe inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu”.
Wspólnota mieszkaniowa – rozliczenie ze spółdzielnią
Jednym z obowiązków spółdzielni mieszkaniowej jest prowadzenie ewidencji przychodów i wydatków dla danej nieruchomości. Po utworzeniu wspólnoty mieszkaniowej spółdzielnia zobowiązana jest do przekazania wszelkiej ewidencji związanej z daną nieruchomością, zwrotu zaliczek (np. na fundusz remontowy) oraz wszystkich dodatkowych środków, które nie zostały spożytkowane.
Dodatkowo, wspólnocie powinna zostać przekazana także dokumentacja techniczna budynku oraz książka obiektu budowlanego, czyli dokument, w którym odnotowuje się kontrole stanu technicznego wraz z ekspertyzami oraz zapisy dotyczące remontów czy przebudów.
Wyodrębnienie ze spółdzielni i utworzenie wspólnoty mieszkaniowej to rozwiązanie, które chociaż wymaga nieco zachodu, często okazuje się korzystne dla mieszkańców danego budynku.
Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!