Skąd wywodzi się styl nowoczesny?
Przemiany społeczne i kulturowe XX wieku zmieniły sposób postrzegania świata wśród mas ludzi. Nie mogło to przejść bez echa również w architekturze. Styl nowoczesny można uznać za rodzaj manifestu przeciwko nadmiarowi przepychu, ornamentów i dekoracji typowych dla przedwojennego budownictwa. Mówiąc o buncie, nie można nie wspomnieć o słynnej maksymie niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe – „mniej znaczy więcej”. To ona wyznaczała drogę kolejnym pokoleniom dekoratorów wnętrz i projektantów mebli. Nowoczesny, minimalistyczny styl miał być odpowiedzią na ludzkie potrzeby. Czystą funkcjonalnością niezmąconą przez zbędne elementy.
Nowoczesny salon? Jak osiągnąć taki efekt?
Według założeń stylu nowoczesnego salon (podobnie jak każde inne pomieszczenie) powinien sprzyjać codziennemu funkcjonowaniu. Nie ma w nim więc miejsca na zbędne przedmioty. Każdy element znajdujący się w pokoju dziennym musi mieć ustalone przeznaczenie, być „po coś”. W przeciwnym wypadku staje się tylko niepotrzebną dekoracją. Kolejną powierzchnią, na której zbiera się kurz. A domownicy, zamiast cieszyć się wspólnymi chwilami lub oddawać swoim pasjom, muszą tracić czas i energię na jej czyszczenie. Wszystko począwszy od wybranych kolorów, oświetlenia po stolik kawowy musi podnosić komfort życia.
Proste linie, neutralne barwy
Styl nowoczesny na ogół cechują geometryczne kształty i ostro przecinające się linie. Dla kontrastu projektanci decydują się czasem na przełamanie schematu. Można to zrobić, dodając jakiś organiczny element, np. dekoracyjną ścianę o falistej formie. Co ważne nowoczesny salon powinien być jasny i przestronny. A jego paleta kolorystyczna oscylować wokół stonowanych barw – bieli, szarości, beżów i czerni.
Ozdoby? Owszem, ale niewiele
Zbyt duża ilość dekoracji odbiera „powietrze” nowoczesnym aranżacjom. Zamiast zachwycać przestrzennością, stają się „duszne”. Wybrane ozdoby powinny być więc starannie wyselekcjonowane. Kilka zdjęć w czarnych, prostokątnych ramach, abstrakcyjny obraz to w zasadzie wszystko. Znajdzie się tu też miejsce na prosty wazon z kwiatami i rośliny. Jednak należy uważać, aby ich doniczki nie przywodziły na myśl epok minionych. Trzeba być też ostrożnym, wybierając tekstylia. Gładki, matowy koc i transparentne zasłony sprawdzą się tu doskonale.
Meble w nowoczesnym stylu – estetyczna wizualnie funkcjonalność
Dobór mebli do nowoczesnego salonu powinna dyktować wygoda. Gładkie tkaniny bez rozpraszających wzorów i proste formy bez zbędnych rzeźbień to krok w dobrą stronę. Wybierając sofę, należy unikać ornamentowych obić i nieosłoniętych nóżek. Kanapa ma „wypływać” z podłogi, tworząc z nią spójną całość. Warto sięgnąć też po nowoczesne, przezroczyste i wytrzymałe materiały takie jak poliwęglan. Trochę uwagi należy przyłożyć też do ustawienia mebli. Nie powinny blokować dostępu do żadnego zakątka salonu.
A może by tak w centrum salonu ustawić stolik kawowy?
To bardzo dobry pomysł. Ciekawym uzupełnieniem aranżacji będzie np. biały lub czarny stolik kawowy o symetrycznej formie z oferty MATO Design. Powinien komponować się z resztą pomieszczenia, a jednocześnie przykuwać uwagę. W ten sposób można zrekompensować sobie oszczędność w dekoracjach. Nie można zapomnieć jednak o funkcjonalności. Odporne na zarysowania, łatwe w utrzymaniu blaty to pożądane cechy stolika kawowego. Warto postawić na modele wyposażone w dodatkowe półki, które pozwolą zachować porządek bez zbędnego wysiłku.
Artykuł Partnera