Usuwanie blizn – jakie zabiegi oferują gabinety medycyny estetycznej?
W przypadku blizn mamy do czynienia z kilkoma aspektami. Jednym z nich jest zaburzenie struktury skóry powstałe w wyniku przerwania jej ciągłości i pobudzenia na skutek urazu syntezy nowych włókien kolagenowych. Drugim – jest zmiana kolorytu skóry w obrębie blizny; pojawić może się odcień brązowy, różowy czy odbarwienie skóry. I wreszcie – trzecia kwestia dotyczy zaburzeń w składzie skóry, zwłaszcza w proporcjach między poszczególnymi rodzajami kolagenu. Usuwanie blizn musi koncentrować się na wszystkich tych aspektach – i dlatego najlepiej sprawdzają się kompleksowe terapie łączone.
W gabinetach medycyny estetycznej oferowanych jest kilka zabiegów skutecznie redukujących widoczność blizn. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych zabiegów jest laserowe usuwanie blizn https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-blizn/. Doskonałe efekty przynosi wykorzystanie lasera frakcyjnego, który emituje wiązkę światła prowadzącą do koagulacji tkanki bliznowatej oraz stymulowania powstania nowej tkanki. Dzięki temu możliwe jest laserowe usuwanie blizn potrądzikowych, laserowe usuwanie blizn po oparzeniu, blizn pozabiegowych.
Kolejnymi zabiegami umożliwiającymi usuwanie blizn są zabiegi złuszczające kolejne warstwy naskórka. W tym celu mogą być wykonane peelingi chemiczne bądź Dermapen 4. Tego typu zabiegi sprawdzają się najlepiej w przypadku blizn potrądzikowych – peelingi medyczne i mikrodermabrazja wygładzają powierzchnię skóry, wyrównują jej koloryt i stymulują syntezę włókien kolagenowych.
Doskonałym uzupełnieniem zabiegów usuwania blizn jest osocze bogatopłytkowe https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/osocze-bogatoplytkowe/ oraz mezoterapia czy fibryna bogatopłytkowa. Dzięki tym zabiegom leczenie blizn jest znacznie skuteczniejsze, gdyż zabiegi tego typu wspomagają gojenie się skóry.
Terapia łączona w usuwaniu blizn – co wpływ na jej skuteczność?
Terapia łączona umożliwia skuteczne usuwanie blizn – a wszystko to dzięki umiejętnemu łączeniu wspomnianych wcześniej zabiegów na blizny. Odpowiedni wybór zabiegów i umiejętne ich rozplanowanie w czasie umożliwia kompleksowe pobudzenie skóry do regeneracji.
W terapii łączonej blizn szczególna uwaga przykładana jest do stymulowanie trzech procesów kluczowych dla resurfacingu skóry. W pierwszym etapie wykorzystywane są zabiegi laserowe na blizny – wówczas uzyskiwany jest efekt stymulowania skóry do odbudowy i syntezy nowych włókien kolagenowych. W drugim etapie wykorzystane mogą być zabiegi mezoterapii igłowej, umożliwiające dostarczenie do skóry komórek macierzystych. Ten etap ma na celu odbudowę fizjologicznej struktury skóry w miejsce zwłókniałej tkanki. W ostatnim etapie wykorzystać można natomiast osocze bogatopłytkowe, stanowiące źródło płytek krwi i czynników wzrostu, co nasila fizjologiczne procesy regeneracyjne.
W przypadku blizn potrądzikowych można zastosować także inny schemat terapii łączonej – w pierwszej kolejności wykonywane są peelingi chemiczne, które wygładzają powierzchnię skóry i pobudzają ją do syntezy włókien kolagenowych. W drugim etapie wykonać można zabiegi mezoterapii mikroigłowej czy dermapenu – niewielkie nakłucia stymulują fibroblasty do syntezy kolagenu, zaś przerwanie ciągłości skóry zwiększa penetrację preparatów odżywczych.
Zarówno pojedyncze zabiegi usuwania blizn, jak i terapie łączone wymagają wykonania serii zabiegów. Zazwyczaj wystarczy powtórzyć całą procedurę 3 – 4 razy, choć należy mieć na uwadze, że plan terapii ustalany jest indywidualnie. Dzięki takiemu kompleksowemu działaniu możliwe jest całkowite usunięcie blizny lub znaczące zredukowanie jej widoczności, wygładzenie struktury skóry i przywrócenie równomiernego kolorytu.
Wszystkie te zabiegi i wiele więcej można znaleźć na https://neonia.com.pl/