Zacznij od teorii
Nie możemy mówić o rozwiązywaniu zadań, bez odpowiedniej do tego wiedzy. Matematyka wydaje się być nauką, która przede wszystkim opiera się na umiejętnościach. Jednak jak możemy rozwiązać równanie, jeśli nawet nie wiemy czym jest i jakie istnieją zasady jego rozwiązywania. Naszą naukę do matury z matematyki przede wszystkim zacznijmy od poznania teorii. Zaopatrzmy się w dobre repetytorium, gdzie mamy zgromadzony cały, potrzebny materiał. Możemy zarówno uczyć się z niego od podstaw, traktować jako podręcznik, jak i po prostu korzystać doraźnie, gdy mamy problem z konkretnym zagadnieniem. Każdy maturzysta powinien mieć vademecum i zaglądać do niego tak często jak tylko się da.
Praktyka czyni mistrza
Gdy już zrozumiemy panujące zasady, powinniśmy zrobić z danego tematu zadania, zadania i… zadania. Aby coś weszło nam w nawyk i nie sprawiało nam trudności, musimy to bardzo dobrze wyćwiczyć. Każde zadanie jest inne, trzeba znaleźć albo oryginalne, albo analogiczne do podobnego rozwiązanie. Powinniśmy zacząć od prostych przykładów i stopniowo zwiększać ich trudność. Dzięki temu łatwiej nam będzie dojść do sprawnego rozwiązywania bardziej zaawansowanych zadań. Warto też rozwiązywać zadania typowo maturalne, ponieważ to z takim typem spotkamy się na egzaminie w maju. Zadania testowe, zadania półotwarte oraz otwarte, każde z tych typów wymaga od nas innego rodzaju odpowiedzi. Szczególnym typem zadań są np. zadania ‘na dowodzenie’, gdzie musimy odpowiednio uargumentować daną prawdę. Nie zawsze jest to łatwe, więc dobrze poświęcić temu kilka chwil. Jest to coroczny pewniak maturalny, więc naprawdę warto. Praktyka czyni mistrza, więc szkoda czasu na długie rozważania, trzeba po prostu brać się do roboty.
Matura na celowniku -zapoznaj się z nią!
Na ostatniej prostej skup się typowo na zadaniach maturalnych. Matura z matematyki jak każdy inny egzamin rządzi się swoimi prawami i zasadami. Na każdym arkuszu widnieją określone typy zadań i odpowiedni sposób ich rozwiązywania, zawarty w kluczu odpowiedzi. Kiedy mamy opanowany cały materiał, podczas powtórek powinniśmy zabrać się za rozwiązywanie arkuszy maturalnych. W ten sposób uczymy się jak podchodzić do poszczególnych zadań oraz sprawdzamy co umiemy, a co powinniśmy jeszcze powtórzyć. Dodatkowo zdajemy sobie sprawę z czasu jaki mamy na rozwiązanie całego egzaminu, dzięki czemu uczymy się go organizować. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, praktyce i powtórkom, zdanie matury z matematyki nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu.
Artykuł Partnera