Prowadzenie księgowości wymaga posiadania rozległej wiedzy z zakresu podatków czy rachunkowości. Dla wielu przedsiębiorców to poważne wyzwanie, z którym nie są w stanie sobie poradzić. To jeden z powodów, dla których rezygnują z samodzielnego prowadzenia księgowości.
Oszczędności - ale czy nie pozorne?
Wiele osób decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, głównie z uwagi na możliwość poczynienia oszczędności. Za usługi w biurze rachunkowym trzeba zapłacić, a na początku własnej biznesowej drogi wydatki redukowane są do minimum.
Warto jednak mieć świadomość, że oszczędności związane z samodzielnym prowadzeniem księgowości bywają tylko pozorne. Musisz poświęcić sporo czasu - najpierw, by zapoznać się z prawem podatkowym i choćby podstawą rachunkowości, a potem - by wprowadzać wszystkie dane z faktur kosztowych i przychodowych. W efekcie - zamiast koncentrować się na prowadzeniu firmy i dążyć do jej rozwoju, spędzasz długie godziny np. nad księgą przychodów i rozchodów.
Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, to na "jego rękach" spoczywać będzie konieczność dokonywania wszelkich rozliczeń i wypełniania deklaracji.
Za błędy w deklaracjach odpowiada przedsiębiorca
Jeśli decydujesz się na samodzielne prowadzenie księgowości, za wszystkie błędy w deklaracjach wysyłanych do urzędu skarbowego czy ZUS odpowiadasz wyłącznie Ty. Spoczywa więc na tobie duża odpowiedzialność, a niewiedza może narazić się na kary grzywny czy duże odsetki.
Decydując się na współpracę z biurem zajmującym się księgowością, to księgowy będzie reprezentował twoje interesy i to on weźmie na siebie pełną odpowiedzialność za wypełniane i składane deklaracje. Warunek jest tylko jeden - każdy księgowy zatrudniony w tym biurze musi posiadać ubezpieczenie OC. Tylko wtedy możesz ubiegać się o odszkodowanie, gdy zostaniesz pokrzywdzony, np. urząd skarbowy nałoży na twoją firmę karę grzywny.
Artykuł Partnera