Na co do tej pory szły pieniądze na ubezpieczenie szkolne?
Każdemu z nas odpowiedź wydaje się prosta – NA UBEZPIECZENIE, ale nie zawsze w 100%. Przeważanie na samo ubezpieczenie przekazywana była kwota ok 60-70%, a pozostała cześć często przekazywana była po zawarciu umowy ubezpieczenia i traktowana jako „darowizna”, np. na zakup kserokopiarki lub inne potrzeby placówki oświatowej. W wielu przypadkach mogło stać się to tak korzystne, że placówki tak przywiązywały się do danej firmy, że każdego roku na zasadzie kontynuacji podpisywały z nią umowę, mimo lepszych warunków ofert innych konkurencyjnych towarzystw. Rodzice nie brali w tym udziału, mimo że to oni opłacali taką umowę.
Jak wyglądał do tej porty kontakt rodzica z ubezpieczeniem dziecka?
W skrócie trwał on ok. 5 minut w szkolnej sali, gdzie to skarbik odnotowywał dokonane wpłaty, czyli od wpłacenia przeważnie kwoty ok 40 PLN, aż do… no właśnie potem już nic się nie działo. Po tygodniu rodzic nie wiedział już na co, gdzie i u kogo jest ubezpieczone jego dziecko. A po miesiącu to może nawet już nie pamiętał na co we wrześniu wpłacał pieniądze.
A kiedy dziecko miało wypadek?
Co się działo kiedy dziecko miało wypadek? Jeśli rodzic przypomniał sobie, że jego dziecko było ubezpieczone, rozpoczynał gorączkowe poszukiwania, gdzie, u kogo i od czego jest ubezpieczona jego pociecha. Nawet jeśli udało mu się dotrzeć do tego, kto jest ubezpieczycielem, przeważnie na końcu okazywało się, że suma ubezpieczenia, na którą dziecko było ubezpieczone była bardzo niska i tydzień lub dwa poszukiwania ubezpieczyciela, kompletowania dokumentów skutkował odszkodowaniem w wysokości kilkuset złotych.
I wtedy nastąpiła zmiana
W 2014 roku rodzice zapytali głośno MEN (Ministerstwo Edukacji Narodowej) czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?
Odpowiedź Pani Minister z 5 września 2014 mówi „ umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej na terenie szkoły, jak również w przypadku organizowania imprez i wycieczek szkolnych w kraju, jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Umowa ta może być zwierana wyłączenie z woli rodziców.”
Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała, więc zbiór „Wytycznych dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń” (dalej: Wytyczne). Wytyczne stanowią załącznik do uchwały Nr 184/2014 Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 24 czerwca 2014 (Dz. Urz. KNF poz. 13), które weszły w życie 31 marca 2015 roku mają swój skutek w sposobie zawierania umowy ubezpieczenia, w tym również ubezpieczenia NNW (szkolnego).
Zgodnie z działem 6. Wytycznych przygotowanych przez KNF:
§ Zakład ubezpieczeń nie powinien wypłacać wynagrodzenia podmiotom odpowiedzialnym za dystrybucję ubezpieczeń innym niż pośrednicy ubezpieczeniowi oraz inaczej niż na zasadach określonych w przepisach prawa regulujących wykonywanie działalności w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego.
§ Zakład ubezpieczeń nie powinien wypłacać ubezpieczającemu ekwiwalentu, w szczególności pieniężnego, za czynności związane z obsługą umowy ubezpieczenia. 2. Zgodnie z Art. 18 nowej ustawy: W ubezpieczeniach na cudzy rachunek, w szczególności w ubezpieczeniach grupowych, ubezpieczający nie może otrzymywać wynagrodzenia lub innych korzyści w związku z oferowaniem możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej lub czynnościami związanymi z wykonywaniem umowy ubezpieczenia. 3. Zgodnie z Art. 18 ust. 2 nowej ustawy- zakaz otrzymywania wynagrodzenia lub innych korzyści obejmuje również osoby działające na rzecz lub w imieniu ubezpieczającego.
Podsumowując:
To Ty decydujesz, nie szkoła! Masz prawo decydować o warunkach polisy!
Zanim zapłacisz dopytaj przedstawiciela w szkole lub przedszkolu o szczegóły, zabierz przygotowaną ofertę i ją porównaj! Nie masz obowiązku jej opłacać, możesz wykupić własne – tańsze ubezpieczenie. Wśród codziennych spraw i obowiązków znajdź chwilę i nie bagatelizuj tej sprawy. Będziesz wiedzieć, że wybrałeś najlepszą opcję dla swojego dziecka.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić zakres i sumę ubezpieczenia, im będzie ona wyższa tym większe świadczenie otrzyma Twoje dziecko. Zwykle jest ono wyliczane procentowo na podstawie tabeli uszczerbku.
W razie dodatkowych pytań, bądź wątpliwości w tej lub innej sprawie związanej z ubezpieczeniami oraz finansami zapraszamy do korzystania z usług naszego partnera, firmy:
Centrum Ubezpieczeń – Finanse zlokalizowanej w Makowie Podhalańskim przy ul. Rynek 6
Zawsze szukamy najtańszych a zarazem najkorzystniejszych rozwiązań ubezpieczeniowo-finansowych dla naszych klientów. Uświadamiamy i dokładnie omawiamy zakres ubezpieczenia, dzięki czemu nasz klient zawsze wie za co płaci a w razie potrzeby, wie gdzie nas znaleźć – nie zostaje bez pomocy.
Biuro oferuje ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe, zdrowotne oraz podróżne kilkunastu Towarzystw Ubezpieczeniowych oferując szeroką gamę rozwiązań zarówno dla osób fizycznych jak również prowadzących działalność gospodarczą.
Dzięki takiemu właśnie rozwiązaniu oraz współpracy z jedną z największych multiagencji ubezpieczeniowych w Polsce jesteśmy w stanie zaproponować najkorzystniejsze warunki dopasowane do Państwa indywidualnych potrzeb.
Istnieje możliwość bezpłatnego dojazdu po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu miejsca i terminu spotkania
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:00
tel. : 798 696 171
Artykuł sponsorowany