Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 01.07.2019, 12:12
Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – do kogo się udać?
Temat psychiki ludzkiej i skomplikowanych procesów które w niej zachodzą dalej nie został całkowicie odkryty. Ludzi zmagających się z problemami w obrębie psychiki jest coraz więcej, przez co zasięgnięcie pomocy specjalisty nie jest już tematem tabu. Prawdopodobnie stało się to za sprawą depresji, która obecnie jest jedną z najczęściej spotykanych chorób.

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to bardzo podobne słowa. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to te same zawody. W rzeczywistości jednak istnieją znaczące różnice które postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.

Psycholog to osoba, która niesie pomoc w walce z zaburzeniami emocjonalnymi i psychologicznymi. Pacjenci mogą zgłosić się do niego w sytuacji, gdy nie radzą sobie z napotkanymi trudnościami. Często również jest ratunkiem w ciężkich momentach takich jak żałoba, rozstanie, choroba, uzależnienia lub utrata pracy. Forma terapii, czy to indywidualnej, rodzinnej czy tej dla par może przynieść zaskakujące rezultaty i na stałe pomóc uporać się z samym sobą – swoim charakterem, myśleniem, postrzeganiem pewnych spraw. Co ważne psycholog nie może stosować farmakoterapii czyli wypisywać recept.

Psychoterapeuta to osoba, która przy pomocy różnych metod zajmuje się leczeniem długoterminowym. Tych metod jest naprawdę wiele, a najpopularniejszymi są: psychoterapia behawioralna, psychoterapia analityczna, psychoterapia psychodynamiczna lub psychoterapia humanistyczna. Pacjenci mogą zgłosić się do niego z zaburzeniami odżywiania, depresją, zaburzeniami snu, a nawet objawami psychosomatycznymi. Aby zostać psychoterapeutą należy ukończyć studia podyplomowe lub specjalną szkołę, która trwa do 4 lat.

Psychiatra zajmuje się poważnymi zaburzeniami osobowości (np. depresją, schizofrenią, nerwicą czy manią). Po rozpoznaniu objawów stawia diagnozę. Może wspomagać swoje leczenie środkami farmakologicznymi, a także zlecić na przykład badania diagnostyczne Kraków. Zaburzeniom psychicznym często towarzyszą objawy fizyczne, dlatego konieczne jest przeprowadzenie klasycznego badania lekarskiego. Aby zostać psychiatrą w pierwszej kolejności należy ukończyć studia medyczne, a następnie specjalizację z psychiatrii. Psychiatra może wydawać specjalne dokumenty świadczące o psychicznym stanie zdrowia pacjenta. Jeżeli chcesz zaczerpnąć porady prawdziwego specjalisty koniecznie udaj się do sprawdzonego lekarza. Jednym z nich jest prywatny gabinet psychiatry Kraków, który świadczy profesjonalne usługi z zakresu zdrowia psychicznego.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image