Czym jest przemysł 4.0?
Przemysł 4.0 to model rozwoju przemysłu, którego charakterystyczną cechą jest zorientowanie na wykorzystywanie automatyzacji procesów oraz powszechnie stosowanych obecnie, zaawansowanych technologii cyfrowych. Tym, co odróżnia go od wcześniejszych etapów postępu przemysłowego, jest typowa dla niego ścisła współpraca trzech kluczowych dla realizacji zadań elementów: maszyny, systemu informatycznego oraz człowieka. W przemyśle 4.0 ogromny nacisk kładzie się na aspekt ich integracji — jest ona postrzegana jako środek osiągania wyższej wydajności pracy oraz sposób na bardziej efektywne wykorzystywanie zasobów.
W tym modelu szczególnie istotną rolę odgrywają takie technologie jak chmura obliczeniowa i internet rzeczy. Dzięki nim sprzęty wykorzystywane w procesach przemysłowych mogą się komunikować zgodnie z ustalonymi protokołami, a także gromadzić informacje, umożliwiając lepszą kontrolę nad realizacją zadań. By przetwarzanie tak dużych ilości danych było możliwe, stosuje się rozmaite algorytmy z dziedziny big data.
Czym jest przemysł 5.0?
Przemysł 5.0 to kolejny krok na drodze ewolucji procesów przemysłowych. Podobnie jak jego poprzednik, również bazuje on na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii. W tej koncepcji zaawansowane maszyny oraz systemy w kompleksowy sposób wspierają ludzką pracę z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji, interaktywnych robotów, a także rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Model przemysłu 5.0 zakłada skoncentrowanie zwłaszcza na aspekcie społecznej odpowiedzialności biznesu, przejawiającej się m.in. zeroemisyjnym łańcuchu dostaw oraz trosce o dobro klientów, pracowników oraz lokalnych społeczności.
W tej koncepcji szczególnego znaczenia nabiera także kwestia produkcji personalizowanej, będącej tu alternatywą dla powszechnej produkcji masowej. W modelu przemysłu 5.0 klient ma bezpośredni wpływ na proces jego wytwarzania, samemu wybierając konfigurację produktu. Przedsiębiorcy mogą zaspokajać nawet bardzo zróżnicowane potrzeby nabywców dzięki wykorzystaniu wielomodułowych, elastycznych systemów produkcyjnych. Choć przemysł 5.0 roztacza przed nami wizję wysoce zaawansowanej technologicznie produkcji, w centrum tej koncepcji zawsze pozostaje człowiek i jego dobro.
Nowoczesne przestrzenie produkcyjno-logistyczne — krok w lepszą przyszłość
Przygotowanie działalności na wyzwania nowoczesnego rynku musi uwzględniać zapewnienie jej dostępu do nowoczesnych przestrzeni przemysłowych i magazynowych. Powierzchnie te są nie tylko zaawansowane pod kątem zastosowanych rozwiązań technologicznych, lecz również skalowalne, elastyczne i bazujące na wykorzystaniu zielonej energii.
Przestrzenie logistyczno-przemysłowe wpisujące się w potrzeby nowoczesnych firm — zarówno dużych, jak i małych — dostarcza na rynek na przykład firma Panattoni. Położone w Lublinie obiekty dostępne w ofercie tego dewelopera znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lublin.
Artykuł partnera.