NFZ a prywatny operator – podstawowe różnice
Najważniejszym punktem różniącym te dwie formy ubezpieczenia zdrowotnego jest kwestia finansowania. Ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia opłacane jest z obowiązkowych składek pobieranych automatycznie z comiesięcznego wynagrodzenia. Z usług medycznych można wówczas skorzystać w placówkach, które podpisały kontrakt z NFZ.
Indywidualny pakiet w ramach prywatnej opieki medycznej jest z kolei opłacany albo przez samego pacjenta, albo przez jego pracodawcę (jeśli dotyczy to pakietów pracowniczych).
Tym, co jeszcze odróżnia NFZ od prywatnej opieki, jest fakt, że do publicznej służby zdrowia ma dostęp każdy ubezpieczony na równych warunkach. Abonament u prywatnego operatora można zaś dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, wybierając stosowny pakiet i zakres usług. Oczywiście cena rośnie wraz z poszerzaniem wachlarza dostępnych konsultacji czy badań.
Prywatna opieka – szybciej, łatwiej i bez stresu
Na stronach takich jak https://zdrowie.pzu.pl/ znajdziesz dokładny opis zawartości każdego z pakietów i przejrzystą listę dostępnych usług i badań. W przypadku PZU Zdrowie pacjent ma do dyspozycji nawet do 360 badań w ramach największego pakietu! Czy to nie zachęca do tego, aby nieco uważniej i regularniej o siebie dbać?
Do najważniejszych atutów prywatnej opieki medycznej należy zaliczyć:
- krótszy czas oczekiwania na zabieg lub konsultację;
- dostęp do specjalistów bez żadnego skierowania od lekarza rodzinnego;
- wykwalifikowaną kadrę lekarską i pielęgniarską;
- dogodne lokalizacje placówek medycznych z odpowiednią infrastrukturą (np. parkingami dla pacjentów);
- możliwość umówienia wizyty za pomocą kilku kliknięć lub rozmowy telefonicznej;
- dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego.
Korzyści z NFZ – kiedy państwowy fundusz się przydaje?
Pomimo długich kolejek i różnej dostępności lekarzy NFZ ma liczne zalety, których brakuje opiece prywatnej. Za Funduszem przemawia przede wszystkim bezpłatność (pomijając składkę pobieraną z pensji), która szczególnie ułatwia leczenie w sytuacjach ambulatoryjnych czy konieczności hospitalizacji.
Prywatne przychodne obecne są w większości dużych ośrodków miejskich. Mieszkańcy małych miejscowości muszą zatem korzystać z pobliskich placówek medycznych o charakterze publicznym, które w niektórych regionach występują w większym zagęszczeniu niż prywatni operatorzy. Z drugiej strony prywatna usługa teleporady okazuje się czasem w zupełności wystarczająca, a można ją zrealizować z dowolnego miejsca na świecie.
A co z zakresem usług? Prywatni operatorzy w ramach pakietów proponują przeważnie podstawowe lub niezbyt kosztowne badania czy operacje. Długotrwała hospitalizacja czy bardziej złożone zabiegi wymagają od pacjenta-klienta większych nakładów finansowych, chyba że korzysta się z rozszerzonego pakietu. Czasem warto zatem sprawdzać dostępność lekarzy w ramach NFZ w pobliskiej placówce. To do ciebie należy decyzja o tym, która opcja będzie najkorzystniejsza w twoim przypadku.
Artykuł Partnera