Najczęściej są to upadki z drabin lub rusztowań. Nie bez powodu różnorodne prace na wysokości są zaliczane do tzw. zawodów wysokiego ryzyka. Najczęściej do prac na wysokości należą różnego rodzaju prace budowlane. Do wypadków podczas wykonywania czynności na wysokości przyczynia się szereg błędów najczęściej mających swoje źródła w złej organizacji czy ignorowania podstawowych zasad BHP. W poniższym artykule postanowiliśmy bliżej przedstawić kilka punktów, które przyczyniają się do wypadków podczas prac na wyskości.
Ocena realnego zagrożenia.
Pracownik wykonując często pewne czynności nie ma świadomości zagrożenia, jakie się z nimi wiąże. Przyczyny tego stanu rzeczy można upatrywać w kilku źródłach. Zalicza się do nich niewątpliwie brak doświadczenia, zwyczajny brak wyobraźni, a często również brak odpowiednich szkoleń oraz instrukcji dla pracownika, które powinny być zapewnione przez pracodawców.
Problemy z zarządzaniem - słaba logistyka.
Słabe zaplanowanie prac wykonywanych na wysokości może stać się przyczyną wielu problemów, w tym także wypadków o tragicznym skutku. Pracując na wysokości trzeba zachować szczególna ostrożność oraz trzymać się wcześniej ustalonego planu.
Całkowity brak lub zły stan sprzętu używanego przez pracowników
Pracodawca powinien zapewnić pracownikom wykonującym czynności na wysokościach wszelki niezbędny do tego sprzęt, który spełnia wszystkie wymogi oraz jest w dobrym stanie technicznym. Należą do niego różnego rodzaju liny, specjalne uprzęże, karabinki, specjalne obuwie robocze z antypoślizgową podeszwą, kaski oraz inne niezbędne do pracy na wysokości przedmioty.
Złe nawyki członków zespołu.
Problem ten dotyczy sytuacji, w których pracownicy umyślnie nie przestrzegają wymaganych procedur i nie używają specjalnego sprzętu. Na przykład w trakcie pracy na wysokości zdejmują kask lub uprząż, ponieważ nie są one dla nich do końca wygodne - np. kask grzeje w głowę. Dlatego osoba nadzorująca prace wysokościowe nie może dopuścić, aby takie sytuacje miały miejsce.
Obowiązki pracodawcy, a pracowników.
Bezpieczeństwo podczas pracy na wyskości jest zależne zarówno od pracodawcy, jak i od pracowników wykonujących ją.
Pracodawca jest odpowiedzialny za odpowiednie przeszkolenie załogi oraz określenie jasnych instrukcji, jak w danych sytuacjach powinna się ona zachować. Ponadto powinien zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni oraz wykonywanych prac. Musi także zagwarantować swoim pracownikom spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa sprzęt do pracy na wyskości. Oczywiście musi on przechodzić co pewien okres weryfikację, która ma na celu sprawdzenie czy nadal jest on w pełni sprawny technicznie. Poza specjalistycznym sprzętem wysokościowym załoga musi być także zaopatrzona w odpowiednią odzież roboczą, w tym również obuwie robocze ( dostępne np. tutaj: https://dabo.pl/194-obuwie-ochronne ).
W gestii pracownika pozostaje odpowiednie przestrzeganie określonych procedur oraz zachowanie szczególnej uwagi podczas wykonywania wszelkich prac na wyskości. Powinien on mieć realną świadomość zagrożenia i postępować wg. wszystkich wymaganych instrukcji.
Artykuł Partnera