Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.04.2019, 09:23
Pośrednicy finansowi a kredyt – co trzeba wiedzieć?
Mechanizmy rządzące produktami finansowymi są na tyle skomplikowane, że ich zrozumienie może przyprawiać o ból głowy i często kończy się fiaskiem. Problem dotyczy między innymi pożyczek, inwestycji, lokat czy kont bankowych. W wyjaśnieniu tego, jak one działają, mogą pomóc pośrednicy finansowi. Czy warto z nimi współpracować przy okazji planowania wzięcia kredytu?

Kim są pośrednicy finansowi?

Pośrednikami finansowymi nazywa się firmy lub osoby, które świadczą usługi z zakresu obrotu środkami pieniężnymi w imieniu klienta. Każdy podmiot, który pragnie prowadzić tego rodzaju działalność, powinien widnieć w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Specjaliści mający kontakt z klientem oraz dokonujący operacji powinni wykazywać się odpowiednimi kwalifikacjami – dyplomem ukończenia studiów wyższych z obszaru ekonomii lub prawa czy dokumentem potwierdzającym pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez KNF.

Pośrednicy finansowi zajmują się przeprowadzaniem różnego rodzaju operacji: od zarządzania inwestycjami, przez dobór najlepszych ofert pożyczek czy lokat, aż po bezpośredni obrót pieniędzmi. W rzeczywistości można spotkać się zarówno ze specjalistami, którzy proponują całe spektrum usług, jak i z takimi, którzy zajmują się wyłącznie określonymi aspektami ekonomii.

Najlepsze oferty – tylko z pośrednikiem?

Większość pośredników w taki czy inny sposób współpracuje z określonymi bankami. O ile może to budzić pewne wątpliwości dotyczące rzetelności i opłacalności proponowanej oferty, to w rzeczywistości nie należy odbierać tego zbyt negatywnie. Wynika to z faktu, że pośrednicy finansowi często mają dostęp do warunków, które nie są przedstawiane klientom indywidualnym. Oznacza to, że samodzielnie szukając propozycji, nie trafimy na te, które są najkorzystniejsze.

Bardzo prawdopodobne jest również to, że pośrednik ma wgląd do obszerniejszej bazy ofert banków, czyniąc poszukiwania na własną rękę raczej stratą czasu.

Koszty pośrednictwa finansowego

Wiele osób zastanawiających się nad skorzystaniem z pośrednictwa obawia się o koszty takiej współpracy. Są to rozterki uzasadnione, choć niekoniecznie mające pokrycie w rzeczywistości. Jak się okazuje, niezależnie od tego, czy o kredyt staramy się samodzielnie, czy też nie, jego koszt jest taki sam. Z czego to wynika? Równowartość usługi pośrednictwa lub konsultacji z agentem jest wliczana w cenę kredytu. Jeśli decydujemy się na wizytę w banku, tego rodzaju prowizja trafia bezpośrednio na jego konto. Kiedy w procesie uczestniczy pośrednik, obowiązkiem banku jest rozliczenie się z firmą lub osobą będącą łącznikiem.

Pośrednicy a dokumentacja kredytowa

Skompletowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu to niełatwa sprawa – zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Warto wiedzieć, że jednym z zadań pośredników jest pomoc w zebraniu wszystkich pism i zaświadczeń, bez których starania o pożyczkę spisane są na porażkę. Czego można spodziewać się od osoby będącej łącznikiem pomiędzy nami a bankiem? Przede wszystkim wskazania, jakie dokumenty należy przygotować przed wizytą w instytucji oraz w jaki sposób je pozyskać. Niestety – kwestia ich zdobycia leży po stronie kredytobiorcy.

"Na koniec dodajmy, że niezależnie czy będziemy korzystać z usług eksperta finansowego czy też nie, pamiętajmy o zaletach porównywania ofert. Wiele osób tego nie robi, lecz po wnioskuje o kredyt w banku, w którym ma konto. Tymczasem wybór niewłaściwej oferty kredytu hipotecznego może sprawić, że jego koszt będzie zawyżony nawet o 70 000 zł. Porównywać należy jednak nie tylko podstawowe parametry." źródło: https://www.expander.pl/posrednicy-finansowi-i-kredytowi-w-jaki-sposob-korzystac-z-ich-uslug/


Potrójna korzyść

Współpraca z pośrednikami finansowymi to korzyść dla wszystkich stron, które biorą udział w podpisywaniu umowy kredytowej. Zważywszy na fakt, że klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z tego rodzaju usługami, zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę podczas poszukiwań najlepszego kredytu.



Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image