Jeżeli małżonkowie nie zdecydowali się na podpisanie intercyzy, czyli na tak zwaną rozdzielność majątkową, w takim przypadku przy rozwodzie będą musieli liczyć się z procedurą podziału majątku, wskazuje kancelaria prawna Centrum Prawa Kościelniak – Kancelaria Radców Prawnych z miasta Kraków.
Na czym dokładnie polega podział majątku po rozwodzie? Na pytanie to odpowiada prawnik – radca prawny kancelarii Centrum Prawa Kościelniak.
Kiedy dochodzi do podziału majątku pomiędzy małżonkami?
Podział majątku pomiędzy małżonkami następuje wtedy, gdy ustaje pomiędzy nimi wspólność majątkowa małżeńska.
Do podziału majątku pomiędzy małżonkami najczęściej dochodzi wskutek unieważnienia małżeństwa, czyli rozwodu, ale również po śmieci jednego ze współmałżonków. Dodatkowo, jak wskazuje adwokat, podział majątku jest możliwy wtedy, gdy:
- - jeden z małżonków będzie ubezwłasnowolniony
- - sąd zasądzi powstanie rozdzielności majątkowej między małżonkami
- - jeden z małżonków ogłosi upadłość
- - dojdzie do zawarcia intercyzy między małżonkami
- - małżonkowie będą posiadali orzeczenie separacji
Jak dzieli się majątek między małżonkami?
Generalnie, podział majątku pomiędzy małżonkami przeprowadzany jest po równo ze względu na wspólność małżeńską.
Warto jednak wskazać, że z ważnych powodów małżonkowie mogą domagać się ustalenia podziału nierównego z majątku wspólnego, biorąc przy tym pod uwagę stopień przyczynienia się do powstania tego majątku. Jak mówi jednak prawnik, przepisy nie precyzują dokładnie, o jakie ważne powody chodzi. Sąd indywidualnie podchodzi do każdej sprawy tego typu.
Pod uwagę bierze się wtedy szereg różnych czynników, w tym między innymi osobistą pracę małżonków, w tym także wychowania dzieci i utrzymania gospodarstwa domowego. Praca ta związana jest zatem nie tylko z wysokością osiąganych zarobków.
Podział majątku wspólnego może nastąpić na trzy sposoby, a mianowicie:
- - przyznanie małżonkom majątku w naturze stosowanie do posiadanych udziałów w majątku, ewentualnie możliwe jest wyrównanie udziałów z wykorzystaniem dopłat
- - przyznanie jednemu z małżonków całego majątku, przy czym ma on obowiązek spłacenia drugiego małżonka
- - sprzedaż majątku małżonków i podział uzyskanej kwoty pomiędzy nich zgodnie z posiadanymi udziałami – takie rozwiązanie stosuje się najrzadziej
Podział majątku – umownie i sądowo
Podział majątku pomiędzy małżonkami może, lecz też nie musi kończyć się w sądzie. Małżonkowie mogą zdecydować się również na umowny podział majątku wspólnego, który może odbyć się poprzez zawarcie umowy pozasądowej.
Nieprocesowy podział majątku jest szybszy i wygodniejszy. Odbywa się on wówczas na podstawie podpisanej umowy zwykłej albo umowy notarialnej, gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość, na przykład dom czy działka.
W przypadku postępowania sądowego można wykorzystać także postępowanie nieprocesowe w sądzie rejonowym, na przykład przy podziale nieruchomości. Jeżeli małżonkowie nie są jednak zgodni co do podziału majątku, prawnik wskazuje, że jedynym rozwiązaniem będzie założenie odpowiedniej sprawy w sądzie. Podział ten może nastąpić również przy rozprawie o unieważnienie małżeństwa – rozwód.
Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika!
Czeka Cię rozwód i potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Dobra kancelaria prawna, na przykład kancelaria radcy prawnego będzie wtedy niezbędna. Prawnik będzie mógł nie tylko udzielić niezbędne porady prawne, ale także pomoże w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz będzie reprezentował swojego klienta przed sądem.
Do skorzystania ze swoich usług w powyższym zakresie zaprasza Kancelaria Prawna Kościelniak z Krakowa. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług prawnych dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Specjalizuje się także w prawie cywilnym oraz prawie rodzinnym i opiekuńczym, prowadząc dla swoich klientów rozwody i powiązane z nimi sprawy, w tym o podział majątku.
Artykuł Partnera