Osoby, które składają deklarację podatkową, mają obowiązek zachować dowód złożenia PIT przez
5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym wysłały zeznanie. To ważne ze względu na ewentualne kontrole skarbowe. Pamiętaj, że dokument potwierdzający złożenie PIT, jest także dowodem na to, że rozliczyłeś się z fiskusem w odpowiednim terminie.
PIT online w 3 prostych krokach
Jeżeli wysyłasz PIT drogą pocztową, twoim potwierdzeniem złożenia deklaracji jest potwierdzenie nadania listu poleconego. Jak nietrudno się domyślić niewielki świstek papieru można łatwo zgubić, istnieje także ryzyko, że po paru latach dokument wyblaknie i będzie nieczytelny. Właśnie z tego względu dużo wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest PIT online. Jak przebiega proces jego wypełnienia?
- - Pobierz program PIT. Aby złożyć PIT przez internet, musisz w pierwszej kolejności ściągnąć na dysk komputera specjalną aplikację. Na rynku dostępnych jest kilkanaście bezpłatnych programów PIT, które pozwolą ci wypełnić zeznanie w ciągu paru chwil. Możesz także zarejestrować się w jednym z serwisów podatkowych i złożyć PIT online.
- - Wypełnij deklarację. Jeśli dotychczas wypełniałeś papierowy formularz PIT, pewnie nie raz zastanawiałeś się, w które pola wpisać poszczególne dane. Gdy składasz PIT online, ten problem znika. Jak to możliwe? Wybrane programy PIT posiadają funkcję kreatora, który „przeprowadza” użytkownika przez wszystkie etapy przygotowania deklaracji. Dzięki temu wypełnienie PIT 2018 jest dziecinnie proste.
- - Zweryfikuj swoje dane, wyślij PIT online i poczekaj na UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
Wysłałeś PIT, ale czy na pewno go złożyłeś?
Jeżeli chcesz złożyć PIT online, nie musisz posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Swoje dane zweryfikujesz poprzez podanie kwoty przychodu za 2016 rok (podanej w PIT 2017). Dopiero wówczas PIT zostanie wysłany. To jednak jeszcze nie koniec formalności. Kiedy już wyślesz PIT przez internet, otrzymasz automatycznie wygenerowany numer, który pozwoli ci sprawdzić status złożonego dokumentu.
Urzędowe Poświadczenie Odbioru podatnik otrzymuje w momencie, gdy jego PIT spełnia kryteria formalne i logiczne, a dane zostały wprowadzone prawidłowo. Jeżeli wysłałeś PIT online, a twoja deklaracja nie uzyskała wymaganego statusu, który umożliwia ci pobranie UPO, być może PIT jest w dalszym ciągu sprawdzany lub musisz nanieść korektę.
Pamiętaj, że UPO to nie tylko dokument, który daje ci pewność, że twój PIT trafił do urzędu skarbowego, ale przede wszystkim dowód na to, że wysłałeś deklarację w terminie. W tym roku na złożenie PIT masz czas do 30 kwietnia. Gdy już uporasz się z podatkowym obowiązkiem, pobierz UPO na dysk swojego komputera lub wydrukuj dokument i schowaj z formularzem PIT oraz zaświadczeniami, które upoważniają cię do korzystania z ewentualnych ulg. Będziesz mieć wówczas pewność, że w razie kontroli skarbowej, masz wszystkie dokumenty „pod ręką”.
Program PIT Pro dostępny na stronie -> www.podatnik.info/program_do_pit Pobierz lub wypełnij przez internet już dziś!
Artykuł Partnera