Krok 1. Przygotowanie
Generalnie cała nasza instrukcja odnosi się oczywiście do soczewek długoterminowych, które powinny być regularnie zdejmowane i czyszczone, aby nie straciły swoich właściwości i nie naraziły użytkownika na nieprzyjemne uczucie dyskomfortu. Jednocześnie chcielibyśmy zauważyć, że pierwszy etap naszych przygotowań wygląda jednakowo w przypadku zdejmowania i zakładania szkieł.
Należy przede wszystkim dokładnie umyć ręce mydłem, a najlepiej hipoalergicznym, gdyż mamy pewność, że nie wywoła ono żadnych niepożądanych reakcji alergicznych. Trzeba koniecznie dobrze spłukać dłonie wodą i powycierać w ręcznik, który nie powinien pozostawiać jakichkolwiek śladów materiału. To bardzo ważne, ponieważ nawet najdrobniejszy element, który dostanie się na powierzchnię soczewki może znacząco podrażnić nasze oko i wywołać zaczerwienienie, ból lub swędzenie. Prawidłowo i dokładnie umyte oraz wysuszone ręce pozwolą nam uniknąć przedostania się bakterii i drobnoustrojów do gałki ocznej, dzięki czemu niwelujemy ryzyko powstawania różnych infekcji.
Krok 2. Zakładanie soczewki
Najpierw zaczniemy od ich założenia na oko, gdzie możliwości jest naprawdę mnóstwo. Każdy zazwyczaj opracowuje własny sposób na jej założenie, który po prostu jest dla niego najwygodniejszy, aczkolwiek osobom początkującym radzimy delikatnie nałożyć soczewkę na opuszek palca wskazującego, a palcami drugiej ręki rozszerzyć powieki. Wtenczas trzeba ostrożnie przyłożyć szkło kontaktowe do oka, a powinno samo „zassać się” i przykleić do rogówki. Jednakże należy próbować różnymi metodami, by ostatecznie wybrać najlepszą dla siebie.
Krok 3. Zdejmowanie soczewki
Pod koniec dnia przychodzi jednak moment, kiedy konieczne staje się zdjęcie szkła z oka, aczkolwiek większości niedoświadczonych osób sprawia to jeszcze większy problem niż samo zakładanie. Nie należy się jednak poddawać, a jedynie próbować do skutku, aczkolwiek na spokojnie, aby nie uszkodzić i nie podrażnić oka. Bardzo łatwym sposobem jest delikatne zsunięcie soczewki w dół, a następnie wyjęcie po wcześniejszym zmarszczeniu. Jak wspomnieliśmy uprzednio, każdy musi opracować własną bezpieczną strategię.
Przy ściąganiu szkieł należy ponownie przebrnąć przez krok pierwszy, a następnie zająć się czyszczenie i dezynfekowaniem powierzchni soczewki. W tym celu niezbędne będą Ci specjalne płyny i preparaty, które mają właściwości oczyszczające, nawilżające i usuwające wszelkie bakterie i zabrudzenia. To niezwykle istotna czynność, ponieważ soczewki wymagają sterylnych warunków, dlatego też codziennie powinien być zmieniany płyn do soczewek w pojemniczku, a samo pudełeczko trzeba również czyścić co pewien czas, by nie osadzał się na nim kurz i inne nieczystości. W rezultacie trzeba łagodnie oczyścić powierzchnię soczewki opuszkami palców, a kolejno znowu spłukać ją odpowiednim płynem.
Wówczas użytkownik zyskuje pewność, że jego soczewki spełnią swoje zadanie prawidłowo i równie skutecznie. Wszystkie niezbędne akcesoria wraz ze szkłami kontaktowymi długoterminowymi znajdziesz na MylenShop.com, gdzie wybór jest bardzo zróżnicowany. Składniki soczewek odpowiadające za ich nawilżenie i warstwę ochronną przed szkodliwymi substancjami z zewnątrz są bardzo pożyteczne, aczkolwiek trzeba dbać o ich kondycję, stosując się do naszych zasad hiegieny.
Artykuł Partnera