Panorama Racławicka jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia, prezentuje niesamowity obraz liczący 114 metrów długości oraz 15 metrów wysokości. Jest to jedno z miejsc, które powinno się znaleźć na obowiązkowej liście każdego miłośnika sztuki. To jedna z najbardziej popularnych atrakcji znajdujących się we Wrocławiu.
Historia obrazu
Historia obrazu ma swój początek w roku 1893, kiedy to rada miejska Lwowa postanowiła zamówić go z okazji setnej rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Zadania namalowania dzieła podjął się Jan Styka. Do współudziału zaprosił Wojciecha Kossaka, Włodzimierza Tetmajera i innych wybitnych malarzy. Obraz miał być atrakcją przedstawioną na Powszechnej Wystawie Krajowej organizowanej we Lwowie w 1894 roku. Wykonany został na płótnie podzielonym na 14 części, które po zakończeniu prac zostały misternie ze sobą połączone i razem tworzą ogromny obraz, który niezmiennie zachwyca coraz większe rzesze widzów.
Pierwszą kwestią, która przykuwa uwagę jest monumentalność dzieła. Przedstawia bitwę pod Racławicami, w której Polacy pokonali Rosjan. Prace trwały 9 miesięcy i w efekcie przyniosły nieprawdopodobne dzieło, które mimo upływu lat wciąż zachwyca swoją unikalnością. Obraz posiada niesamowite dekorację oraz styl, który tworzy wrażenie, jakby został stworzony w obecnych czasach. Przedstawiona scena jest tak bogata w szczegóły, że możemy mieć wrażenie jakbyśmy ją oglądali w rzeczywistości. Ten efekt potęguje sposób ekspozycji dzieła. Panoramiczne ustawienie oraz scenografia umiejscowiona bezpośrednio przed obrazem tworzy niezwykły nastrój, który sprawia, że czujemy się jak uczestnicy wydarzenia, a nie tylko widzowie. Nawet oświetlenie zamontowane jest w taki sposób, by dyskretnie zakryć granicę łączącą obraz z podłożem.
Panorama Racławicka przez długi czas była największą atrakcją Lwowa, która dopiero po II wojnie światowej dotarła do Wrocławia. Niestety sytuacja naszego kraju w tamtych czasach całkowicie wykluczała możliwość wystawienia dzieła na widok publiczny. Ukrywano je w magazynach przez długie lata i dopiero po 1980 roku podjęto decyzję o zbudowaniu rotundy, która posłużyłaby jako swego rodzaju muzeum sztuki. W 1985 roku umożliwiona oglądanie dzieła, z czego skorzystało wiele słynnych postaci, jak św. Jan Paweł II i premier Chin.
Obecnie miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów napływających nie tylko z Polski, ale i innych krajów. Oprócz możliwości obejrzenia obrazu, możliwe jest słuchanie komentarza przedstawiającego całą historię wydarzenia na nim przedstawionego. Co ciekawe, dodatek ten jest dostępny w 16 językach, nawet japońskim. Organizatorzy nie zapomnieli również o niewidomych, dla których przygotowano specjalną formę.
Rotunda otwarta jest przez 6 dni w tygodniu, dzięki czemu niemal zawsze możemy skorzystać i poświęcić chwilę na jej odwiedzenie. Szczególnie jeżeli mamy nocleg niedaleko Panoramy Racławickiej. Nawet gdy nie przyjechaliśmy w celu zwiedzania miasta, warto wygospodarować czas, by obejrzeć najbardziej znane atrakcje Wrocławia. Obraz ma szczególną wartość dla pasjonatów sztuki.
Artykuł Partnera