Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 04.02.2019, 09:32
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć rodzica w wypadku
Strata rodzica w tak tragicznych okolicznościach, jakimi jest wypadek komunikacyjny, to ogromna trauma dla całej rodziny, a w szczególności dla dziecka. Zwłaszcza, gdy matkę lub ojca traci osoba niepełnoletnia, która nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Jakie świadczenia przysługują dziecku za śmierć rodzica wskutek zdarzenia drogowego? Jak je uzyskać w możliwie najkrótszym czasie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Cztery rodzaje świadczeń, przysługujących po śmierci rodzica



Dziecko, którego rodzic zmarł w wypadku komunikacyjnym, ma prawo wnieść roszczenia o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę oraz zwrot kosztów pogrzebu. Dochodzenie świadczeń jest możliwe, gdy ustalony zostanie sprawca zdarzenia. Zajmuje się tym policja, która przygotowuje notatkę. Z nią należy zgłosić się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy i złożyć wniosek. Konieczne będzie również złożenie wszelkich dokumentów, związanych z leczeniem zmarłego, jeśli takowe miało miejsce. W przypadku, gdy wnioskujący korzystał z pomocy psychologa, warto dostarczyć również zaświadczenie, potwierdzające ten fakt.



  • - Odszkodowanie – świadczenie, wypłacane z OC sprawcy. Przysługuje w sytuacji, gdy sytuacja życiowa dziecka uległa znacznemu pogorszeniu po tragicznym zdarzeniu, w którym zmarł jego rodzic. Warto wiedzieć, że brak wykupionej polisy OC przez sprawcę wypadku, nie przekreśla szans na uzyskanie środków. Wówczas wypłata spoczywa na Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.



  • - Zadośćuczynienie – przyznaje się je za ból i cierpienie, jakich dziecko doznało z powodu straty osoby bliskiej, w tym przypadku rodzica. W ustaleniu wysokości tego świadczenia znaczenie ma wiele okoliczności, w tym m. in. stopa życiowa zmarłego i stan psychiczny uprawnionego (poczucie żalu, utrata radości życia).



  • - Renta – dziecko, które było dobrowolnie utrzymywane przez rodzica, zmarłego w wypadku komunikacyjnym, ma prawo wnieść o rentę rodzinną z tytułu niezdolności do pracy, młodego wieku (mniej, niż 16 lat) lub kontynuowania nauki w szkole (renta przysługuje osobom, które nie ukończyły 25 roku życia). Gdy dzieci uprawionych do pobierania renty jest więcej, niż jedno, świadczenie zostaje równo rozdzielone między całe rodzeństwo. Renta rodzinna jest przyznawana przez ZUS.



  • - Zwrot kosztów pogrzebu – to świadczenie w kwocie nie wyższej, niż 4 tys. zł, wypłacane osobie, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego. O zasiłek ten należy wystąpić w ciągu roku od dnia śmierci.



Dziecko, które na skutek wypadku komunikacyjnego straciło rodzica, wraz z opiekunem prawnym może zgłosić się do Kancelarii Odszkodowawczej Kompensja, gdzie zostanie mu udzielona pomoc prawna. Specjaliści pomogą w dochodzeniu roszczeń, zapobiegną zaniżaniu przez Ubezpieczyciela wysokości odszkodowania, a także skrócą czas oczekiwania na wypłatę świadczeń.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image