Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 13.05.2019, 15:10
Niszczycielskie skutki uzależnienia od gier komputerowych
O negatywnych skutkach jednego z najczęstszych uzależnień wśród młodzieży.

Uzależnienie jakie powodują gry strategiczne trafiło najpierw na listę zaburzeń, a później chorób psychicznych Światowej Organizacji Zdrowia. Jeśli zwykłe granie przeistacza się w nałóg i zaczyna cierpieć na tym życie gracza, wówczas staje się to bardzo poważnym problemem, który wymaga działań specjalistów od uzależnień.

Gdy zwykłe hobby staje chorobą psychiczną

Nie ma nic złego w grach komputerowych, o ile gracz kontroluje czas spędzany przed monitorem i wybiera odpowiednie produkcje, najlepiej te wpływające stymulująco na rozwój pewnych umiejętności. Kiedy granie staje się więc uzależnieniem? Można tu wyróżnić 3 główne objawy:

  1. Gra staje się priorytetem i nic poza nią się nie liczy. Ma pierwszeństwo nad wszelkimi obowiązkami i pozostałymi czynnościami.
  2. Następuje ograniczenie kontroli nad tym, jak długo i jak często spędza się czas na grze. Gracz nie jest w stanie odmówić sobie tej "przyjemności" bez względu na to, co się akurat dookoła niego dzieje.
  3. Brak gry wywołuje u uzależnionego stres i agresję, co wpływa na życie osobiste i zawodowe. Przestaje się dbać o rodzinę i znajomych oraz edukację bądź postępy w pracy.

W zaawansowanych przypadkach chorzy przestają potrzebować jedzenia, snu, a od komputera odchodzą jedynie w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Istnieje kilka przypadków zgonów osób, które kilkadziesiąt godzin spędziły na grze. To najbardziej dobitny dowód na to, że tego rodzaju problem może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Skutki fizyczne i psychiczne uzależnienia od gier komputerowych

Do fizycznych skutków nałogowego grania zaliczyć można między innymi:

-wady kręgosłupa i prawidłowej postawy ciała

-pogorszenie wzroku wywołane światłem niebieskim monitora

-schorzenia mięśni i stawów w związku ze zbyt długim siedzeniem

-bóle głowy i migreny.

Do skutków psychicznych należą na przykład:

-gwałtowne zmiany zachowań wywołane zaburzonym rytmem dobowym

-trudności w nawiązywaniu kontaktów

-problemy z koncentracją

-zaburzenia pamięci

-obniżenie nastroju, a nawet depresja

-zacieranie granicy między światem wirtualnym a rzeczywistością.

Takich konsekwencji uzależnienia od gier komputerowych istnieje oczywiście dużo więcej. Ponadto u jednego nałogowca cały proces może przebiegać zupełnie inaczej niż u drugiego. Czy istnieje więc złoty środek w przypadku korzystania z gier komputerowych? Tak naprawdę każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie sam, gdyż zależy to w dużej mierze od psychiki i silnej woli. Ogólnie można przyjąć, że przede wszystkim należy kontrolować ilość czasu poświęcanego na granie, a także wybierać produkcje nieco bardziej ambitne, jak np. gry strategiczne czy logiczne.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image