Dodano dnia 26.06.2016, 19:09
Naucz dziecko sprzątać zabawki - kilka sposobów.
Wchodzisz do pokoju dziecięcego… i załamujesz ręce.. Zastanawiasz się, czy przed chwilą przeszło tutaj tornado, wybuchła bomba, czy może wydarzyła się jakaś inna katastrofa, w efekcie której w całym pokoju porozrzucane jest dosłownie wszystko i wszędzie. Zachodzisz w głowę, jak to możliwe – nie było Cię tutaj raptem 20 minut. A jednak – dzieci są mistrzami w tworzeniu dookoła siebie bałaganu. I niestety często na tym kończy się rola dziecka, a rodzic sam zabiera się do sprzątania, bo jeśli tego nie zrobi, za chwilę pokój, zatopiony przez nawał dziecięcych skarbów, nie będzie nadawał się już ani do zabawy, ani żadnych innych aktywności. Rodzic szybko ogarnia pokoik i przez 5 minut można przyjrzeć się nawet dokładniej wzorom na dywaniku… a po chwili wszystko zaczyna się od nowa!
Lubię to
Brzmi znajomo? Jeśli tak, drogi Rodzicu, wyświadczasz sobie niestety niedźwiedzią przysługę. Wyręczanie dziecka w sprzątaniu jest z jednej strony kuszące, bo sam szybko i sprawnie pozbierasz zabawki. Z drugiej strony jednak dziecko niczego się przy tym nie nauczy – no, może z wyjątkiem tego, że wolno mu się bawić bez żadnych reguł ani obowiązków.
Jest jednak kilka sposobów na to, żeby był i wilk syty, i owca cała. W jaki sposób można nauczyć dziecko sprzątać zabawki? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.
- 1. Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie. Obserwują rodziców i chcą robić to samo. Pozwólmy dziecku na to także przy sprzątaniu – może zajmie to wtedy więcej czasu, ale z pewnością zaprocentuje na przyszłość. Szczególnie efektywnie działa to z małymi dziećmi: rodzic podnosi zabawkę i zachęca dziecko do podniesienia drugiej. Potem rodzic odkłada zabawkę na miejsce, a dziecko powtarza czynność za nim. Początkowo może to być odrobinę niezdarne, jednak bardzo szybko dziecko nabiera koordynacji ruchowej i coraz sprawniej naśladuje rodzica.
- 2. Od najmłodszych lat ucz dziecko bawienia się jedną zabawką w danym czasie. Znudziła się zabawa misiem i córka chce poukładać klocki? Świetnie, odkładamy misia na swoje miejsce i bierzemy klocki. Potem zamiana klocków na kolorowankę – i tak dalej. Pomaga to utrzymywać porządek na bieżąco bez potrzeby wielokrotnego sprzątania całego pokoju w ciągu dnia.
- 3. Podczas sprzątania zabawek można zrobić małe zawody: kto pozbiera więcej klocków albo szybciej zapełni swój kosz na zabawki. Dzieci uwielbiają rywalizację, a skoro idzie za tym pożądany efekt – warto korzystać do woli.
- 4. Zorganizuj przestrzeń w pokoju tak, aby zabawki i miejsca, gdzie powinny zostać odłożone były łatwo dostępne dla dziecka, a także żeby każdy przedmiot miał swoje określone miejsce. W tym przypadku idealnie sprawdzą się kosze oraz pojemniki na zabawki (np. te od firmy ColorStories, które można znaleźć w sklepie Bobomio.pl) – miękkie, materiałowe pozwolą zachować ład i porządek, a jednocześnie będą piękną ozdobą dziecięcego pokoiku. Warto wspólnie z dziećmi ustalić, co w którym pojemniku powinno się znajdować: np. klocki w dużym niebieskim, auta w małym fioletowym a maskotki w dużym turkusowym. Dzięki temu, oprócz nawyku porządku, ćwiczmy u dzieci również pamięć i umiejętność segregowania.
- 5. Wzmacniaj dobre zachowania. Gdy dziecko posprząta zabawkę – zauważ to, pochwal. Dzieci lubią być doceniane we wszystkich swoich działaniach. Możesz też wspólnie z dziećmi ustalić kilka zasad, np. jeśli wieczorem oglądają bajkę – to do oglądania siadają dopiero gdy w pokoju jest porządek. W podobny sposób potraktować można również inne przyjemne aktywności: wyjście na plac zabaw czy otrzymanie czegoś słodkiego.
Artykuł Partnera