Ostatnia wieczerza
W oryginale jest to malowidło ścienne, autorstwa Leonarda da Vinci z XV wieku. Znajduje się w jadalni klasztoru Dominikańskiego w Mediolanie, obok bazyliki Santa Maria delle Grazie. Jest on wyjątkowy nie tylko ze względu na przedstawiony w nim naturalizm, czy idealne proporcje i symetrię, ale i za to, co przedstawia. A mianowicie ogłoszenie Jezusa dotyczące przyszłej zdrady jednego z Apostołów. Co ciekawe, jeden muzyk i informatyk - Giovanniego Marii Pale, pochodzący z Włoch, uważa, że da Vinci ukrył w obrazie zapis niedługiego requiem. Replikę tego wyjątkowego obrazu w różnych formach oraz inne dewocjonalia można znaleźć na: https://www.holyart.pl.
Stworzenie Adama
Jest to również fresk, który namalował Michał Anioł i znajduje się w Watykanie, w Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawia on scenę, opisaną w Księdze Rodzaju, stworzenia przez Boga pierwszego człowieka - Adama. Bóg jest przedstawiony jako starzec, leżący na bordowej szacie w kompanii kilku aniołów, natomiast Adam spoczywa na tle edeńskich ogrodów. Najbardziej kojarzonym w kulturze symbolem życia jest spotkanie palca Adama i Stworzyciela, który przekazuje w ten sposób iskrę życia pierwszemu człowiekowi. Motyw ten jest wykorzystywany i przedstawiany na najróżniejsze sposoby, są to magnesy, kartki, obrazy i inne gadżety religijne.
Matka Boska Częstochowska
W Polsce największą popularnością wśród świętych obrazów katolików cieszy się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, inaczej Matki Boskiej Jasnogórskiej, czy Czarnej Madonny. Przedstawia on wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus i znajduje się w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze. Autor obrazu jest do tej pory nieznany, jednak znana jest wszystkim historia tego dzieła i charakterystycznych cięć na obliczu Maryi. Upamiętniają one napad na sanktuarium w 1430 r. Produktów religijnych z odwzorowaniem tego, bliskiego nam Polakom, obrazu jest bardzo wiele.
Obrazy świętych od zawsze były obecne w naszej kulturze, ze względu na kult ich czczenia w wierze katolickiej. Pełnią funkcję przede wszystkim symboliczną, ale są także zachęceniem do pobożnego życia. Część z dzieł, jak Ostatnia Wieczerza, Stworzenie Świata, czy Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, powinny być bliskie każdemu katolikowi, ze względu na historie, które są z nimi związane, ale i za kunszt ich wykonania.
Artykuł Partnera