Leczenie przyczynowe
Odwrót od leczenia skutków do leczenia przyczyn, tak w skróci można opisać ogólny trend, którym podąża dziś szerokie grono młodego pokolenia stomatologów. Zamiast leczyć nieprawidłowości zgryzu, dużo bardziej efektywnie leczy się jego przyczyny. Niestety to wymaga całkowitej zmiany podejścia. Wadom zgryzu przeciwdziałać można bowiem już na etapie niemowlęcym jak i u kilkuletniego dziecka. Niwelując nawyk pica z butelki ze smoczkiem, ssania smoczka czy palców, a przynajmniej sprowadzając go do niezbędnego minimum, wyeliminować można wiele późniejszych nieprawidłowości zgryzu. Podobnie jeśli w porę zajmiemy się problemami natury organicznej jak np. krótkie wędzidełko języka. Wyeliminowanie tych nawyków u rozwijające się dziecka może dać ogrom pozytywnych następstw w jego dorosłym życiu, a mówiąc bardziej logicznie, uchronić go przed wieloma schorzeniami.
Leczenie bezekstrakcyjne
Kolejnym dużym trendem stomatologii jest unikanie ekstrakcji zębów, czyli ich usuwania. Niegdyś leczenie ubytków często doprowadzało do usunięcia całej miazgi, tzw. zatrucia zęba. Wypełnienia trzeba było często poprawiać, z uwagi na niedoskonałą technologię. Wszystko to wiodło prostą drogą, do ekstrakcji zęba. Leczenie bezzębia poprzez implanty zębów również dziś nie należy do tanich, to też dziś stomatolog stara się zachować jak najwięcej zdrowej tkanki. Ingerencja w tkankę zęba zachodzi tylko w wymaganym obszarze, a to daje szanse na utrzymanie przy życiu naszych zębów przez dużo dłuższy czas.
Poszerzenie łuków zębowych
Również problemy z brakiem miejsca w łukach zębowych rozwiązuje się dziś inaczej. Niegdyś stosowaną metodą było po prostu usunięcie zęba i zwolnienie w ten sposób miejsca dla innych zębów. Dziś ingeruje się w łuk zębowy po przez aparaty, a często również operacje chirurgiczne, mające na celu powiększenie przestrzeni.
Estetyczne aparaty na zęby
Rosnąca chęć prostego uśmiechu, prostych i równych zębów spowodowały, że coraz łatwiej sięgamy po aparaty ortodontyczne, które mają wyprostować nasze zęby. Niegdyś brzydkie, stalowe aparaty, zastąpiły dziś aparaty przezroczyste lub w kolorze uzębienia, o mniejszych gabarytach. Wszystko po to by aparat nie rzucał się tak w oczy. Dla osób, które nie chcą mimo to zakładać aparatu na stałe, dedykowane są także aparaty wyjmowane. Pacjent, który chce rozpocząć leczenie wad zgryzu i prostowanie układu zębów ma więc dziś możliwie wszelkie udogodnienia by rozpocząć proces.
Analiza cyfrowa
Renomowane gabinety lekarskie wykorzystują dziś technologię cyfrową do diagnozowania i leczenia wad zgryzu. Technologia mapowania 3D pomaga tworzyć wirtualne modele naszej szczęki i żuchwy, a także zębów, wskazywać nieprawidłowości zgryzu i prognozując następstwa proponowanego leczenia.