Wtedy, gdy chcemy uzyskać piękny trawnik, który nie będzie przeznaczony do aktywnego użytkowania, najlepszym wyborem będzie trawa dekoracyjna, która wygląda bardzo efektownie i wyróżnia się nasyconym kolorem zieleni. Z kolei w sytuacji, gdy trawa ma być często deptana, na przykład przez bawiące się w ogrodzie dzieci, dobrym pomysłem będzie mieszanka rekreacyjna – sportowa. Wtedy, gdy szukamy połączenia wytrzymałości i estetycznego wyglądu warto zdecydować się na mieszankę uniwersalną, która kupowana jest najczęściej.
Co oprócz najpopularniejszych mieszanek znajdziemy w sklepach?
Jednak powyższe rodzaje mieszanek traw to jeszcze nie wszystko, co możemy znaleźć w sklepach. Do wyboru mamy też wiele innych mieszanek, które zostały przyszykowane po to, aby spełnić szczególne wymagania użytkowników. Poniżej prezentujemy te, które możemy znaleźć w asortymencie wielu producentów.
Trawy odporne na suszę
Są to mieszanki traw, które zostały opracowane specjalnie z myślą o wysiewie w miejscach, w których panują gorsze warunki środowiskowe, na przykład gleba jest bardzo przepuszczalna i sucha, pojawia się mocne nasłonecznienie, co powoduje przesuszanie trawnika.
W mieszankach tego rodzaju znajdziemy przede wszystkim gatunki mało wymagające jak kostrzewa trzcinowa oraz życice. Po wysiewie nasiona dają silny trawnik o zwartej darni, który dobrze będzie mógł posłużyć na długi czas.
Mieszanka cieniolubna
Ta mieszanka jest podobna do traw odpornych na suszę, ponieważ zawiera się w niej gatunki, które są odporne na czynniki atmosferyczne, a w tym przypadku na nadmierne zacienienie. Można wysiewać ją w miejscach, gdzie dopływ słońca nie jest wystarczający, przykładowo pod drzewami.
W skład mieszanki wchodzą nasiona o bardzo silnym potencjale do wzrostu, które sprawdzają się na trudnych glebach. Taki trawnik będzie wobec tego dobrze prezentować się także w cieniu.
Trawa regeneracyjna – renowacyjna
Tego rodzaju mieszanki traw zostały opracowane po to, aby pozwolić na szybkie i skuteczne wzmocnienie oraz odbudowanie trawnika, który został uszkodzony na przykład przez intensywne użytkowanie czy wskutek oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Gdy wobec tego trawnik nie wygląda najlepiej, najlepiej wykorzystać mieszankę o właściwościach renowacyjnych, która szybko pokrywa ubytki.
Mieszanki traw regeneracyjnych zawierają takie gatunki traw jak życica trwała, kostrzewa owcza czy trzcinowe, które naturalnie scalają się z pozostałą murawą i wyglądają bardzo naturalnie, dając jednolity i silny trawnik o bardzo dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym. Takie nasiona traw możemy stosować na różnych podłożach.
Trawa łąkowa
To ciekawa propozycja tam, gdzie trawnik nie będzie często koszony – trawa łąkowa przeznaczona jest do stosowania na różnych glebach, zarówno tych dobrych, jak i słabszych. Efektem jest przepiękna łąka pełna aromatycznych traw, kolorowych kwiatów oraz ziół. Jest ponadto łatwa w utrzymaniu.
Podstawą mieszanek łąkowych najczęściej jest kostrzewa czerwona, owcza, wiechlina łąkowa, życica trwała i tymotka łąkowa, a ponadto zawierają one nasiona roślina takich jak: krwawnik pospolity, kąkol polny, rumian złoty, nagietek lekarski, ogórecznik lekarski, chaber łąkowy, goździk brodaty, bodziszek łąkowy, len, gipsówka letnia, jastrun, babka lancetowata, czarnuszka, fiołek trójbarwny, aby wspomnieć o niektórych z nich.
Więcej informacji na temat mieszanek traw można znaleźć pod adresem: http://cnpietrzak.pl/nasiona,2,pl.html