Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 23.01.2015, 20:02
MdM to za mało. W Polsce brakuje mieszkań na wynajem
W ocenie analityków żaden z dotychczasowych programów wsparcia sektora mieszkaniowego w Polsce nie przyniósł spodziewanych rezultatów. Poza lokalami własnościowymi brakuje także mieszkań socjalnych i tanich nieruchomości na wynajem.

Powstanie nowy narodowy program wsparcia budownictwa mieszkaniowego?

W ocenie Romana Nowickiego, przedstawiciela Kongresu Budownictwa – w Polsce należałoby uruchomić narodowy program wsparcia budownictwa mieszkaniowego, który objąłby działania rynkowe w perspektywie długoterminowej, a nie tak jak dotychczas maksymalnie kilku lat.

Kilkuletnie programy to krótkotrwałe efekty

Ekspert wskazuje także, że rozwiązania proponowane przez rząd nie rozwiązują problemu u podstaw, a ich programy pozostawiają wiele do życzenia.

Warto wiedzieć: z szacunków NIK za rok 2012r. wynika, że w Polsce brakuje około 1,5 miliona nowych lokali mieszkalnych [źródło: porównywarka kredytów hipotecznych www.ehipoteka.com.pl].

Doraźne programy wsparcia nie mają większego wpływu na rozwój całego sektora mieszkaniowego, bo i sami inwestorzy nie nadążają z dostosowywaniem swoich projektów do kolejnych zmian regulaminowych.

W rozmowie z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej, Nowicki wskazuje, że każdy program powinien być planowany na okres kilkunastu lub nawet 20 lat i przygotowany z dbałością o detale; kolejne poprawki do już istniejących projektów wpływają destrukcyjnie na ogół rynku.

Brakuje mieszkań do wynajęcia, na które byłoby stać Polaków

To m.in. ze względu na niewłaściwe decyzje polskich władz, tylko 15% wszystkich lokali w Polsce to mieszkania na wynajem, a 85% to te własnościowe. W Europie Zachodniej proporcje są zupełnie inne – nawet połowa całego rynku zajmują mieszkania do wynajęcia.

Problem jest o tyle poważny, ze wiele polskich rodzin nie dysponuje odpowiednim zabezpieczeniem finansowym tak, aby móc pozwolić sobie na kredyt hipoteczny i nie nadwyrężyć przy tym przesadnie swojego domowego budżetu (szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę osoby młode w wieku 25-30 lat, które nadal nie mogą pochwalić się ugruntowaną pozycją na rynku pracy).

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image