Warmia jest wyjątkowo malowniczym i fascynującym zakątkiem Polski, który bez dwóch zdań wart jest bliższego poznania. Region ten położony jest województwie warmińsko-mazurskim i stanowi część historycznej krainy Prusy. Często popełnianym błędem jest nieodróżnianie Warmii oraz Mazur, bo przyjęło się sądzić, że wszędzie tam gdzie jeziora i malownicze kompleksy leśne to Mazury. Tymczasem Warmia jest bardzo interesującym zakątkiem i zasługuje na odrębne traktowanie, bowiem jej historia, kultura, obyczaje czy nawet religia różnią się znacznie od tego, co można i można było dawniej obserwować na Mazurach.
Nazwa Warmia pochodzi od Warmów, dawnego plemienia pruskiego. Obszar Warmii w okresie panowania Zakonu Krzyżackiego był tak zwanym dominium biskupim posiadającym sporą niezależność. Kiedy Warmia znalazła się w granicach Polski w roku 1466, po wojnie trzynastoletniej, również zdołała zachować pewną autonomię. Dlatego właśnie jej losy były nieco inne od losów Mazur i dlatego nie można tych dwóch regionów utożsamiać. Granicę Warmii od północnego zachodu wytyczają Żuławy Wiślane, zaś od zachodu Prusy Górne, od północy Prusy Dolne, natomiast od strony południowej i wschodniej wspomniane już Mazury.
Na obszarze Warmii położone są liczne bardzo ciekawe pod względem turystycznym miejscowości. Wśród nich na pierwszym miejscu koniecznie należy wymienić Lidzbark Warmiński z zamkiem biskupów warmińskich na czele. Warto bliżej poznać tę budowlę, bowiem jest ona uznana za jeden z najcenniejszych zamków gotyckich w kraju. Zamek ten jest też wyjątkowo dobrze zachowany. W części zwanej przedzamczem został urządzony luksusowy hotel ze spa, zapleczem konferencyjnym, biblioteką czy obserwatorium astronomicznym (zobacz Hotel na Mazurach Krasicki****). Kolejną interesującą miejscowością jest Olsztyn z 15 jeziorami, wspaniałym Lasem Miejskim (w nim dwa rezerwaty przyrody) oraz Zamkiem Kapituły Warmińskiej, w którym zlokalizowane jest Muzeum Warmii i Mazur.
Warto odwiedzić także między innymi Barczewo, gdzie znajdują się takie zabytki jak kościół św. Andrzeja Apostoła, kościół św. Anny i Szczepana czy Kościół Więzienny. W Barczewie mieści się również ostatnia na obszarze Warmii ocalała synagoga. W Braniewie z kolei znajduje się XIV-wieczna bazylika św. Katarzyny, Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego, wieża bramna dawnego zamku biskupiego. Na uwagę zasługują ponadto takie miejscowości jak Gietrzwałd, Biskupiec czy Reszel.