Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 24.04.2018, 16:14
Malowanie linii – jak podniesie bezpieczeństwo w pracy?
Coraz więcej właścicieli zakładów przemysłowych poprawia bezpieczeństwo pracy swoim pracowników poprzez wyznaczanie poszczególnych stref pracy, magazynowania i poruszania się. Zobacz, w jaki sposób wykonuje się malowanie linii, które pozwalają podzielić powierzchnię hali produkcyjno-magazynowej na bezpieczne strefy.

Malowanie linii i system 5S

5S to zestaw technik i metod, których zastosowanie ma na celu przygotowanie jak najbardziej ergonomicznych, funkcjonalnych i bezpiecznych stanowisk pracy, a także jak najlepsze zorganizowanie pozostałej przestrzeni zakładu. Oprócz szeregu zasad, którymi są:

  • - sortowanie,
  • - systematyka,
  • - sprzątanie,
  • - standaryzacja,
  • - samodyscyplina,


System opiera się na wydzieleniu poszczególnych stref pracy. Najskuteczniejszym na ich wyznaczenie jest oczywiście malowanie linii o różnych kolorach.


Jakie metody malowania linii są najskuteczniejsze?


W malowaniu powierzchni w halach produkcyjno-magazynowych najlepiej sprawdza się metoda natrysku hydrodynamicznego. Polega ona na sprężeniu farby w zbiorniku przy użyciu specjalistycznej pompy, a następnie wyrzuceniu jej przez wąską, precyzyjną dyszę. Farba rozprasza się na drobne cząsteczki i równomiernie pokrywa całą malowaną powierzchnię.


Jakich farb używa się do malowania linii w fabrykach?


Malowanie linii odbywa się przy użyciu farb, które powinny być nie tylko dobrze widoczne, ale również nie mogą powodować niebezpieczeństwa. Bardzo ważne, by miały matową powierzchnię, która nie naraża pracowników oraz pojazdy na poślizgnięcia. Stosowana farba musi być również odporna na trudne, przemysłowe warunki oraz na ścieranie.

  • - Farby drogowe – służą w przemyśle do oznakowywania ścieżek dla pieszych oraz wózków widłowych, a także dróg ewakuacyjnych.
  • - Farby akrylowe – tymi farbami pokrywa się powierzchnie metalowe. Mogą zatem posłużyć do ochrony maszyn oraz renowacji garaży, wiat, dachów itp.
  • - Farby na bazie żywicy epoksydowej – maluje się nimi duże powierzchnie. Są wysoce odporne na działania chemiczne oraz mechaniczne. Służą do ochrony podłoża zakładu przemysłowego. Wykorzystuje się je często w miejscach pracy wymagających sterylności, jak przemysł spożywczy czy sitodrukarnie.
  • - Farby poliuretanowe – one również cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie silnych związków chemicznych. Wykorzystuje się je do ochrony powierzchni metalowych, podłóg z betonu, drewna i tworzyw sztucznych.


Przygotuj się do malowania linii


Pamiętaj o tym, że przed pomalowaniem linii należy najpierw dokładnie odmierzyć używaną przestrzeń. Następnie dokładnie wyczyścić malowaną powierzchnię i zabezpieczyć obszar przed wkraczaniem osób trzecich.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image