Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.08.2022, 11:05
Likwidacja szkód komunikacyjnych – wszystko, co warto o tym wiedzieć
Likwidacja szkód komunikacyjnych to proces usuwania przez towarzystwo ubezpieczeniowe różnego rodzaju strat poniesionych w wyniku wypadku drogowego bądź kolizji. W trakcie postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania za szkody, a także samą zasadność roszczenia.

Dowiedz się, na czym polega proces likwidacji szkody z OC sprawcy. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Co to są szkody komunikacyjne?

Najpierw wyjaśnijmy, czym w ogóle są szkody komunikacyjne. Otóż są to różnego rodzaju straty poniesione na skutek zdarzenia drogowego. Do strat tych zalicza się szkody rzeczowe, szkody osobowe, a także krzywdy, np. uszczerbek psychiczny. Zaistnienie owych szkód pozwala osobom poszkodowanym domagać się ich naprawienia od podmiotu odpowiedzialnego. Za szkody majątkowe przysługuje też odszkodowanie komunikacyjne, a za niemajątkowe – zadośćuczynienie.

Likwidacja szkód – na czym polega?

Likwidacja szkód komunikacyjnych wykonywana przez profesjonalną firmę, taką jak https://www.compet.pl/, to czynności podejmowane przez ubezpieczyciela po wystąpieniu zdarzenia objętego ochroną ubezpieczenia. W trakcie owego procesu ubezpieczyciel bada przyczyny wydarzenia. Musi też wskazać wartość szkody, a także ustalić swoją odpowiedzialność.

Proces ten rozpoczyna się od zgłoszenia przez poszkodowanego ubezpieczycielowi szkody. Każde zdarzenie drogowe, w tym nawet stłuczkę parkingową skutkującą rysą na lakierze, należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej. Zgłoszenie jest konieczne do rozpoczęcia procesu likwidacji przez ubezpieczyciela.

Wystąpienie szkody pozwala osobie poszkodowanej domagać się jej naprawienia od podmiotu odpowiedzialnego. Za szkodę niemajątkową (krzywdę) poszkodowanemu przysługuje też zadośćuczynienie, a za szkodę majątkową – odszkodowanie komunikacyjne.

Kiedy zgłosić szkodę?

Szkodę można zgłosić na różne sposoby: telefonicznie, pisemnie, mailowo, osobiście w placówce, poprzez formularz internetowy na stronie www. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, mimo że najkrótszy termin przedawnienia roszczeń odszkodowawczych wynosi 3 lata od dnia zdarzenia. Im więcej czasu upłynie od daty wydarzenia, tym ubezpieczycielowi może być jednak trudniej ustalić okoliczności zdarzenia.

Likwidacja szkody – wybór wariantu

Poszkodowany ma możliwość wyboru jednego z dwóch wariantów likwidacji szkody. Wariant bezgotówkowy (serwisowy) polega na tym, że likwidacją szkody zajmuje się w całości ubezpieczyciel we współpracy z serwisem. Poszkodowany nie bierze udziału w rozliczeniach, ponieważ wszystko odbywa się na linii serwis-ubezpieczyciel.

Wariant gotówkowy, czyli inaczej kosztorysowy, to z kolei opcja polegająca na naprawie samochodu na własną rękę. W tej opcji możliwe jest też przeznaczenie otrzymanych środków z odszkodowania na dowolny inny cel, niezwiązany nawet z naprawą auta.

Jeśli interesuje Cię profesjonalna likwidacja szkód, Kraków to natomiast Twoje miejsce zamieszkania, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy Compet.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image